Bakan Kaya: Kudüs'ü Amerika'nın başkent olarak tanımasını reddediyoruz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, "Bugün maalesef Kudüs'ü Amerika'nın başkent olarak tanımasını da şiddetle kınıyoruz ve bunu reddediyoruz." dedi.

Bakan Kaya: Kudüs'ü Amerika'nın başkent olarak tanımasını reddediyoruz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Umuyoruz ki tüm çocukların güldüğü bir dünyayı biz kadınlar olarak, inisiyatif alarak, mücadele ederek, çalışarak oluşturalım. Bir kadının, bir annenin gözyaşı dünyada hiçbir şeyden kıymetli değil." dedi.

Almanya'nın Köln kentinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) düzenlediği "1. Uluslararası Kadınlar Zirvesi"ne katılan Kaya, programın ardından gazetecilere açıklamada bulundu.

Savaşın, göç ve terör olaylarının en büyük mağdurunun kadınlar olduğunu kaydeden Kaya, dünya üzerinde evlerinden edilmiş yaklaşık 40 milyon kişinin olduğunu belirterek "Suriye'de savaş başladığında bombaların altından kaçan, Türkiye'ye sığınan kadın ve çocuklara, yaşlılara, engellilere biz hükümet ve devlet olarak hep kapılarımızı açtık hem de insanımız gönüllerini açtılar bir anlamda. Bugün ülkemizde 3,2 milyon Suriyeli misafirimize ev sahipliği yapıyoruz. Onları mülteci değil misafirlerimiz olarak görüyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"Savaştan, bombaların altından kaçıp ülkemize sığınan insanları en iyi şekilde ağırlamak için Türkiye Cumhuriyeti devletiyle, sivil toplumuyla, gönlü geniş insanlarıyla hep beraber seferber olmuş durumdayız. Türkiye olarak 30 milyar doların üzerinde Suriyeli misafirlerimiz için harcama yaptık. Biz dini, dili, ırkı ne olursa olsun, dünyanın neresinde bir mazlum varsa oraya el uzatmaya çalışan bir medeniyetin mensuplarıyız.

Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünya beşten büyüktür diyerek nerede bir zulüm varsa o zulmün karşısında yer aldık ve mazlumlara el uzattık. Bugün dünyada insani kalkınma yardımlarında Türkiye gayrisafi milli hasılasına oranla baktığımızda birinci sırada. Biz dünyanın en zengin ülkesi değiliz ama elhamdülillah en cömert ülkesiyiz, bu bunun en büyük göstergesi. Nerede bir mazlum varsa onlara el uzattık ve uzatmaya devam edeceğiz."

Bosna'da insanlık dramı yaşanırken Türkiye'nin mazlumlara el uzattığını kaydeden Kaya, "Afganistan'da, Filistin'de yaşanan zulüm karşısında Türkiye orada, kadınlar ve çocuklar için biz oradayız. Filistin'de bugün ülkemiz insani yardımlar konusunda üzerine düşeni yaptı, yapıyor." dedi.

ABD'nin Kudüs kararı

ABD'nin Kudüs'ü başkent olarak tanıması konusuna da değinen Kaya, şu değerlendirmede bulundu:

"Bugün maalesef Kudüs'ü Amerika'nın başkent olarak tanımasını da şiddetle kınıyoruz ve bunu reddediyoruz. Uluslararası hukuka, hiçbir diplomatik kaynağa dayanmayan böyle bir şeyin kabul edilmesi asla söz konusu olamaz, bunu yok sayıyoruz ve Türkiye olarak da uluslararası kamuoyunu bu konuda tepki göstermeye davet ettik. Bu BM kararlarına aykırı, uluslararası hukuka aykırı, her türlü insani, vicdani bakış açısıyla bakın, hukuksuz bir anlayışla yapılmış, orada kaosu ve şartları daha da zorlaştıracak, asla ve asla barışa hizmet etmediği apaçık ortada olan ve herkesin reddetmesi gereken bir karardır. Türkiye olarak bu kararın karşısındayız, bunu yok sayıyoruz ve reddediyoruz. Uluslararası camiadan ve İslam ülkelerinden de aynı şekilde bir tavır koymalarını bekliyoruz."

Bakan Kaya, bu etkinliği düzenleyen UETD yetkililerine teşekkür ederek sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün burada UETD ile Bakanlığımızın düzenlediği Müslüman kadınlar zirvesinde savaşın, göçün ve terörün mağduru kadınların yanında bir ve beraber olduğumuzu tüm Avrupalı kadınlar olarak din, dil, ırk gözetmeksizin kadın ve çocukların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmiş olduk. Umuyoruz ki tüm çocukların güldüğü bir dünyayı biz kadınlar olarak, inisiyatif alarak, mücadele ederek, çalışarak oluşturalım. Bir kadının, bir annenin gözyaşı dünyada hiçbir şeyden kıymetli değil. Kadınların ve çocukların güldüğü bir dünya için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz."

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER