Bahçeli: FETÖ kırkayak böceği gibi gözüküyor

MHP lideri Devlet Bahçeli, önceki gün gerçekleştirilen Sakarya mitingi dönüşünde gazetecilerle sohbet etti, başta referandum olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

Bahçeli: FETÖ kırkayak böceği gibi gözüküyor

MHP lideri Devlet Bahçeli, önceki gün gerçekleştirilen Sakarya mitingi dönüşünde gazetecilerle sohbet etti, başta referandum olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

YÜKSEK PERFORMANS: Umumi kanaat “Hayır” oylarının yükseleceği şeklindeydi fakat aradan geçen sürede özellikle CHP Sözcülerinin konuşmalarındaki çelişkili durumlar ve bunun karşılığında Sayın Başbakan’ın çok yüksek bir performans göstermiş olması, Sayın Cumhurbaşkanı’nın tesis açılış törenlerindeki ısrarlı tutumu, bizim de kendi çapımızda yaptığımız mitingler sonrasında anlaşıldı ki “Evet” oyları yükseliş içinde. Kamuoyu araştırmalarında çok belirgin ifadeler kullanmayanlar, şimdi 50’nin üzerinde bir rakam telaffuz etmeye başladı. Şu an “Evet” önde görünüyor.

ÜLKER REKLAMI: Sosyal medya, çok alçakça, adice ve belli hedefler doğrultusunda kullanılan bir yapı haline dönüşmüştür. Bunun tedbiri mutlaka alınmalıdır. Bu şirketin incelemesi yapılacaksa savcılık aracılığıyla olmalıdır. Yoksa sosyal medyayı kurnazca kullanmak suretiyle bir kuruma doğru halkı saldırtmak, ona karşı birtakım oyunlara girmek kabul edilir bir durum değildir. Kurumun değişik bir ilişkisi varsa, FETÖ şüphesi taşınıyorsa, FETÖ soruşturması kapsamında bunu ele almak suretiyle, Ülker’i kastederek söylemiyorum, her ekonomik kurumu kastederek söylüyorum, üzerine gidilmesinde yarar var ama bunları yapmadan kurumu yıpratmaya, halkı saldırtmaya, halkı onlara düşman etmeye, ürünlerini reddettirmeye, sokaklara atmaya fırsat verebilecek yanlışlıklar devam ederse, her şey sosyal medya tarafından yönetiliyor konumuna düşer ki; bu Türkiye için bir felakettir.

YAKALANMASI KOMİK OLURDU: (Adil Öksüz) ABD’nin veya ona bağlı olarak İstanbul Başkonsolosluğu’nun bu gibi işlerle ilişkisi sabitleşirse FETÖ artı ABD gözükür. Türkiye’nin daha büyük, daha net tavır almasına sebebiyet verebilir. FETÖ artı ABD dolayısıyla, 15 Temmuz’un gölgesinde, karanlığında olanların hemen hemen kaba tarifi otaya çıkmış olabilir. Bu kadar komutana hükmeden bir kişinin bulunması da çok basit olmaması lazım. Son açılan Akıncı Üssü davasında 481 TSK mensubuna hükmetmiş bir şahıs. Bu kadar komutanı yöneten bir kişinin ertesi gün yakalanması çok komik olurdu.

ABD’NİN AÇIKLAMASI LAZIM: (Halk Bankası) İki ülke arasındaki münasebetler açısından zedeleyici olmuştur. Türkiye’nin milli bir kurumunun yöneticisi olan bir kişinin Türkiye’nin bilgisi dahilinde olmadan, bir ABD ziyareti sırasında tutuklanması iki ülke arasındaki ilişkiler açısından gözden geçirilmesi lazımdır. Bu şahıs kimdir, ne iş yapmıştır, bu konuda da toplumun bir bilgisi yoktur. ABD’nin bu konuyu açıklaması lazım.

KILIÇDAROĞLU’NUN BOZKURT İŞARETİ: Kemal Bey’in bozkurt işareti Milliyetçi Hareket Partisi’ne mi yönelik yoksa MHP’den ayrışmış CHP tarafından toplantıları düzenlenen kişileri biraz teşvik ve tahrik etmek için midir? Onu zaman gösterecektir. O zaman da uzak değil, 16 Nisan’dır.

FETÖ KIRKAYAK GİBİ: (Akıncı Üssü İddianamesi): Akıncı Davası 15 Temmuz’un TSK içindeki kırıntılarıdır, hücreleşmeleridir. O yeterli değildir. Ortaya ortak olarak bir isim çıkıyor; bir numara Fethullah Gülen. Onların hepsinin ileriki günlerde bir araya getirilip, birleştirilerek 15 Temmuz hareketinin önü ve arkasının net olarak ortaya konacağı inancındayım. Bunun sorumlusu kimse, tek ayakla da gitmemek lazımdır. Olaylara bakılırsa FETÖ hareketi kırkayak gibi gözüküyor. Kırkayağı bütünleştirerek, tek bir 15 Temmuz darbe ve kalkışma davasında bütünleştirerek sonuçlandırılmak lazım ve bunun da uzatılmaması lazım. Kırkayak, bildiğimiz böcekse, bunun başının siyasi ayak olarak tanımlanması lazım. (Kırkayak fotoğrafı gösterirken) Şunu harekete geçiren askeri beyni buldular; siyasi beyin yok.

GÜL KAYSERİ’YE GİTMELİ: “2007 yılında, şimdiki Cumhurbaşkanı, Başbakan olarak, göstermiş olduğu aday Gül ile birlikte Kayseri’ye gitmişler, mitingde elele vermişlerdir. Şimdi Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı yapmış olan da Gül’dür. İki sebepten ötürü Gül’ün orada olması lazımdır. Birincisi Kayserili olmasından, ikincisi de kendisinin Cumhurbaşkanlığı devamında erken seçim sonrasındaki kararlılığın Kayseri’de gösterilmesinden. Bu nezaketi taşımaları gerekir” diyen Bahçeli diğer konularda da özetle şunları söyledi:

ÇARŞI RUHU: Beşiktaş da kendi içinde bir FETÖ hareketi başlattı. FETÖ’nün önemli şahsiyetlerinden bir tanesi var, İhsan Kalkavan, onu ele Öbürleri gibi, Galatasaraylılar alınmasın, öbürleri gibi, “Aidatı ödedin”, “Ödemedin” değil, “Var mı yok mu?”... Varsa dışla, yoksa yoluna devam et. Net tavrını koydu. Biraz Çarşı ruhu vardır orada.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 13:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER