“Türkiye'de 30 bin hasta organ bekliyor“

ONKOD Genel Sekreteri Dr. Kahveci: "Türkiye'de şu anda 30 bine yakın hasta organ ve doku nakliyle hayata dönmeyi bekliyor. Buna karşılık yapılan organ nakilleri, bekleme listelerindeki hastalarımızın önemli bölümüne cevap veremiyor"

“Türkiye'de 30 bin hasta organ bekliyor“

İSTANBUL (AA) - Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) Genel Sekreteri Dr. Eyüp Kahveci, Türkiye'de şu anda 30 bine yakın hastanın organ ve doku nakliyle hayata dönmeyi beklediğini belirterek, buna karşılık yapılan organ nakillerinin, bekleme listelerindeki hastaların önemli bölümüne cevap veremediğini bildirdi.

Organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ONKOD tarafından etkinlik düzenledi.

Etkinlikte "Organ nakli bir gün sizin için de gerekebilir. Organ bağışı iyiliği bumerang gibi size dönsün. Donörse senindir'' mesajıyla atılan bumeranglar organ bağışının önemine dikkati çekti.

Etkinlikte konuşan Kahveci, "Türkiye'de şu anda 30 bine yakın hasta organ ve doku nakliyle hayata dönmeyi bekliyor. Bukarşılık yapılan organ nakilleri, bekleme listelerindeki hastalarımızın önemli bölümüne cevap veremiyor. Donör kaynaklarını çoğaltmak için toplumsal farkındalığı artırmaya ihtiyacımız var. Şunu bilmeliyiz ki organ bağışı candan cana giden en büyük sadakadır." ifadelerini kullandı.

Kahveci, "Donörse Senindir" kampanyasını İstanbul'da başlattıklarını ve etkinliğin organ bağışında toplumsal farkındalığı artırmak için önemli kazanımlar oluşturacağını düşündüklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Bekleme listelerinde bebekler, çocuklar, gençler ve yetişkinler var. Hepsi bağışlanacak uygun organla hayata dönmeyi bekliyor. Ama Türkiye'deki organ bağışındaki sınırlamalar, bekleyen hastaların hayata tutunmasının önünde önemli bir engel olarak karşımızda duruyor. Bekleme listelerinde bekleyen hastaların yaklaşık 2 binden fazlası maalesef uygun bir organ bulunamadığı için hayatını kaybediyor."

Ön plana çıkan dini nedenlerin Türkiye'de organ bağışı önünde sınırlayıcı faktör olarak durduğunu ifade eden Kahveci, "Başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin, özellikle rol model insanların bir adım öne çıkması, dini konularda çekinceler nedeniyle din adamlarının toplumu aydınlatmaları son derece önemli." değerlendirmesinde bulundu.

- "Organların toprağa gideceğine bir cana gitmesi dana anlamlı"

Kampanyaya destek veren şarkıcı Emre Altuğ da organ naklinin bir gün herkese gerekebileceğine işaret ederek, şu düşünceleri paylaştı:

"Organ bağışı iyiliği bumerang gibi size dönsün. Türkiye'de 25 binden fazla organ bekleyen hasta var. Maalesef o yoğunlukta organ bağışı yapılmıyor. Biraz daha çabalamamız gerekiyor. Organların toprağa gideceğine bir cana gitmesi çok daha anlamlıdır. İnsanların kafalarında, organlarının ölmeden önce alınacağına dair yanlış bilgiler var. Uzmanların da anlattığı gibi beyin ölümü gerçekleştikten sonra organlar alınıyor. Kimsenin böyle panik yaşamasına gerek yok. Dini bakımdan fetvası verildi. Eski Diyanet İşleri Başkanı'nın söylediği, 'Candan cana verilen en güzel sadaka.' çok güzel bir cümle. İnsanlar biraz daha bilinçlendirilirse daha cesur davranabilirler. Organ bağışı iyiliği bir gün döner sizi bulur.''

Toplantı sonrası Altuğ ve beraberindekiler organ nakline dikkati çekmek için sosyal medya hesaplarından bumerang attı.

AA

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 17:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER