'Sigara en çok kadınlara zarar veriyor'

Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, "Sigara, kadınlarda gebeliği riske atıyor, anne sütünü zehirliyor ve kısırlık yapıyor." dedi.

'Sigara en çok kadınlara zarar veriyor'
Tütün kullanımının kadınlarda neden olduğu hastalıklarla ilgili açıklama yapan Ulutaşdemir, sigaranın kadınlarla kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa ve organ hasarına sebep olduğunu belirtti. Ulutaşdemir, "Sigara kullanımı başta kadının sağlığını ve güzelliğini bozuyor. Bugüne dek yapılan birçok araştırmada, kadınların sigara içmesinin üreme fonksiyonları üzerine olumsuz etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Yani sigara, kadının doğurganlığını azaltıyor. Gebelik isteyen kadınların yaklaşık yarısında, eğer sigara içiyorsa beklenen gebelik ortalama 1 yıl kadar gecikmeye neden olmaktadır." bilgisini aktardı.

Gebelik döneminde sigara içmenin zararlarına dikkat çeken Ulutaşdemir, açıklamasına şöyle devam etti: "Bu erken doğumlara, düşük ağırlıklı bebek doğurmaya, hastalıklı bebekler dünyaya getirmeye, ani bebek ölümlerine, düşüklere, bebekte bazı gelişim sorunlarına yol açabiliyor. Emzirme döneminde ise sigara içmek anne sütünü olumsuz yönde etkiliyor. Anne sütüne karışan zararlı maddeler bebekte uyku problemlerine yol açar. Sigara ayrıca anne sütünü azaltan bir özelliğe sahiptir. Sigara, bebek emzirilsin veya emzirilmesin, bebekte koliğe ve solunum problemlerine yol açıyor."

cihan

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER