Mevlana şehrinde mistik müzik rüzgarı esecek

Kütür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen 14. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, başta Türkiye olmak üzere İslam coğrafyasındaki ülkelerden ünlü mistik sanatçılarının katılımıyla 22-30 Eylül tarihlerinde Konya'da gerçekleştirilecek

Mevlana şehrinde mistik müzik rüzgarı esecek

KONYA (AA) - Türkiye başta olmak üzere İslam coğrafyasındaki ülkelerden tanınmış mistik sanatçılarının katılımıyla düzenlenecek "14. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali", 22-30 Eylül tarihlerinde Konya'da gerçekleştirilecek.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, düzenlediği basın toplantısında, ilk kez 2004 yılında gerçekleştirilen Mistik Müzik Festivali kapsamında, bugüne kadar 43 ülkeden 112 grup ile 500'ü aşkın sanatçının ağırlandığını söyledi.

- "Festival bu yıl da dolu dolu geçecek"

Konya Mistik Müzik Festivali'nin dünya çapında en iyi mistik müzik festivallerinden biri olduğunu ifade eden Yarar, "Konya Mistik Müzik Festivali, artık dünyanın hemen hemen her yerinde bilinmekte, kendi alanındaki büyük organizasyonlarla yarışmaktadır. 22-30 Eylül tarihleri, Türkiye'deki kültür ajandalarında Konya'ya ayrılmıştır. Dünyadan ve Türkiye'den bize ulaşan rezervasyon bilgileri göstermektedir ki festival bu yıl da dolu dolu geçecektir." dedi.

Yarar, İslam tasavvuf tarihinde Hazreti Mevlana kadar müziğe ve semaya önem vermiş başka bir mutasavvıf olmadığına işaret ederek, Mevlana'nın müzik ve sema ile ilgisinin, kendisinden çok etrafındaki insanların halleriyle de alakalı olduğunu bildirdi.

Mevlana'nın nefsin ve aklın terbiyesinde, gönlün yumuşatılmasında müziği bir araç olarak gördüğünü anlatan Yarar, sözleri inanca aykırı olmayan, nağmeleri de insanları tefekküre sevk edecek her müzik eserinin Mevlana'nın meclisinde karşılık gördüğünü belirtti.

- "Kendi geçmişimize, geleneğimize dönelim istedik"

Festival kapsamında İslam coğrafyasının en doğusuyla en batısından ekip ve sanatçıların Konya'da bir araya geleceğini dile getiren Yarar, etkinliklere ilişkin şu bilgileri verdi:

"Makedonya'dan, Bosna Hersek'ten, Azerbaycan'dan, İran'dan, Tunus'tan katılacak ekiplere ve sanatçılara, Türkiye içinden farklı tasavvufi geleneklerin zikirleri ve ayinleri eşlik edecek. Anadolu'da halkın müzikal duyuşu, hissedişi içinde yer bulan irfani söylemler de programda yer alacak. Bundan önceki yıllarda özellikle mistik ekiplerin yoğun olarak yer aldığı festivalde bu yıl biraz daha kendi geçmişimize, geleneğimize dönelim istedik. Bu ve bundan sonraki yıllarda, bu dengeyi gözeterek devam edeceğiz. Ayrıca bundan sonraki yıllarda mümkün olduğunca İslam tasavvuf geleneğinin Tekke musikisine ve zikir meclislerine özellikle yer verilecek."

Yarar, festival logosunun yeniden düzenlendiğini sözlerine ekledi.

Mevlana Kültür Merkezi'nde 22 Eylül'de saat 20.30'da başlayacak festivalde, dokuz gün boyunca yurt içi ve dışından birçok sanatsever ağırlanacak.

Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda düzenlenecek 9 günlük konser programı şöyle:

22 Eylül Cuma, Türkiye'den Mavera Müzik Topluluğu

23 Eylül Cumartesi, Bosna Hersek'ten Hz. Hamza Topluluğu

24 Eylül Pazar, Azerbaycan'dan Miralem Miralemov

25 Eylül Pazartesi, Türkiye'den Geleneksel Sufi Ayinler Topluluğu

26 Eylül Salı, Makedonya'dan Mesut Kurtiş

27 Eylül Çarşamba, Türkiye'den Urfa Ahengi Topluluğu

28 Eylül Perşembe, İran'dan Mahsa-Marjan Vahdat ve Coşkun Karademir

29 Eylül Cuma, Tunus'tan Dorsaf Hamdani

30 Eylül Cumartesi, Türkiye'den Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu

AA

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 13:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER