Brezilya'da Yunus Emre Enstitüsünden ney ve ud dinletisi

SAO PAULO (AA) - Brezilya'da Yunus Emre Enstitüsü tarafından Sao Paulo Maksoud Plaza’da Mevlevi Sufi geleneğinin önde gelen isimlerinden İsmail Hakkı Çimen’in katılımıyla ney ve ud dinletisi düzenlendi. Türk dilini, kültürünü ve...

Brezilya'da Yunus Emre Enstitüsünden ney ve ud dinletisi

SAO PAULO (AA) - Brezilya'da Yunus Emre Enstitüsü tarafından Sao Paulo Maksoud Plaza’da Mevlevi Sufi geleneğinin önde gelen isimlerinden İsmail Hakkı Çimen’in katılımıyla ney ve ud dinletisi düzenlendi.

Türk dilini, kültürünü ve sanatını tanıtmak aynı zamanda Türkiye'nin diğer ülkelerle dostluğunu geliştirmek için faaliyetlerine devam eden Brezilya Yunus Emre Enstitüsü Sao Paulo'da müzik dinletisi düzenlendi. Etkinlikte dinleyicilere Yunus Emre felsefesi hakkında bilgi veren İsmail Hakkı Çimen’in icra ettiği ilahiler Brezilyalıların büyük beğenisini kazandı.

Türkiye'de doğan İsmail Hakki Çimen uzun yıllar Brezilya ve ABD'de yaşadı. Mevlevi Sufi geleneğinden bir müzisyen olan Çimen ney ve ud çalıyor. Çimen, klasik Türk ve tasavvuf musikisi üzerine birçok üniversite ve akademide konferanslar veriyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarından fahri doktora sahibi olan Çimen şimdiye kadar Avrupa, Latin Amerika ve Amerika’da çok sayıda konser verdi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER