Türk jetleri El-Bab'da 15 hedefi vurdu

Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarıyla El-Bab bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a ait 15 hedefe yönelik düzenlenen hava harekatında, iki komuta kontrol merkezi, bir cephanelik, iki karargah binası ve 10 savunma mevzisi imha edildi.

Türk jetleri El-Bab'da 15 hedefi vurdu
Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türk Hava Kuvvetlerine ai̇t savaş uçaklarıyla Suriye'nin El-Bab bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a ait 15 hedefe yönelik düzenlenen hava harekatında, iki komuta kontrol merkezi, bir cephanelik, iki karargah binası ve 10 savunma mevzisi imha edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı sürdürülüyor.

Harekatta 83'üncü gün sonunda Mare ve Rai bölgesinde muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile 7 meskun mahalde (Kubbat ash Shaykh, Susiyan, Hadath, Vagan, Evlan, Dana, Kadiran) büyük ölçüde kontrol sağlandı, tam kontrol sağlanmasına yönelik mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) temizliği faaliyetleri devam ediyor.

9 muhalif şehit oldu, 52 muhalif yaralandı
Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 9 muhalif şehit oldu, 52 muhalif yaralandı. El Bab'ın kuzeyinde yer alan Dana bölgesinde, zırhlı muharebe aracının güdümlü tanksavar roketi ile vurulması ve drondan EYP'nin isabet etmesi sonucu 4 TSK personeli hafif şekilde yaralandı. Tall Jijan bölgesini ele geçirmeye çalışan PYD/PKK unsurlarına yönelik topçu ve tank atışları sonucu 10 PYD/PKK unsuru etkisiz hale getirildi.

Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana bin 620 kilometrekarelik 202 meskun mahalde kontrol sağlandı.

Hedef tespit araçlarıyla tespit edilen 35 DEAŞ terör örgütü ve 6 PYD/PKK terör örgütü hedefine atış yapılarak, teröristlerce kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçlar etkisiz hale getirildi.

El-Bab'da koalisyon güçleri tarafından hava harekatı icra edilmedi
Dün 10.44-11.53 ve 20.47-21.22 saatleri arasında iki ayrı saat diliminde Suriye'nin El-Bab bölgesine Türk Hava Kuvvetlerine ai̇t savaş uçakları i̇le hava harekatı düzenlendi, 15 hedefe 16 hava taarruzu yapıldı. Hava taarruzları sonucunda DAEŞ terör örgütü tarafından kullanılan iki komuta kontrol merkezi, bir cephanelik, iki karargah binası ve 10 savunma mevzisi imha edildi. Bu süre içerisinde koalisyon güçleri tarafından hava harekatı icra edilmedi.

DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 14 EYP kontrollü olarak imha edildi. Harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve bin 520 EYP kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER