Sela okuyan imam için "kafasına sıkın" talimatı vermişler

Kars'ta, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 17 askeri personel hakkında açılan davanın iddianamesinde, cami minarelerinde ezan sesleri yükselmesi üzerine darbeci askerin "imamın kafasına sıkın" talimatı verdiği belirtildi.

Sela okuyan imam için "kafasına sıkın" talimatı vermişler

FETÖ/PDY'nin darbe girişiminin ardından örgütün faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve örgüt ile ilişkili kişiler hakkında yasal işlem yapılması amacıyla Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucu terör örgütünün sözde "sıkıyönetim komutanı" olan dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı, eski Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat ve eski 2. Tank Tabur Komutanı Yarbay Nihat Uçan'ın da aralarında bulunduğu 17 rütbeli hakkında açılan davanın iddianamesinde, 15 Temmuz gecesi yaşananlara ve FETÖ'ye ilişkin önemli ayrıntılara yer verildi.

İddianamede, Kars Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü yerleşkesi önünde toplanan vatandaşların darbecilere karşı direnişi ve askerlerin hiçbir sözüne aldırış etmeyip askerleri "Asker kışlaya", "En büyük asker bizim asker" sloganlarıyla geri püskürttüğü anlatıldı.

Aynı yerleşke karşısındaki Fethiye Camisi İmam Hatibi olarak görev yapan Adem hocanın sela vermek için camiye geldiği ve cuntacı askerlerce sela verilmesinin engellenmeye çalışıldığı, vatandaşların ve bazı emniyet mensuplarının araya girmesiyle darbeci askerlerin geri çekildiği aktarılan iddianamede, Adem hocanın cami hoparlöründen sela ve ezan okuyarak defalarca çağrıda bulunduğu belirtildi.

Davada tutuklu olarak yargılanan dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı İkmal ve Bakım Kısım Amiri Sami Büberci de ifadesinde, "Ben karargahtan ayrılmadım çünkü nöbetçi amiriydim, işleri kontrol altına almam gerekiyordu. Bu sırada Tuğgenaral Ali Avcı ile emir astsubayı tugay karargah kampüsünün duvarından Fethiye Camisi ve İmparator Düğün Salonu'nun önünü gözlemeye başladılar. Bu sırada Avcı bizim yanımızdan geçerken yüzümüze baktı ve ben ilk defa Avcı'nın yüzünde bir çaresizlik gördüm. Serkan Polat da aksine bizim tanıdığımız gibi değil çok katı emirler veriyordu." dedi.

"Girin kafasına sıkın"

Darbe gecesi cami minarelerinden sela ve ezan sesinin duyulmaya başlandığını anlatan Büberci, şunları aktardı:

"Fethiye Camisi İmam Hatibi Adem hoca halkı bilgilendirmek amacıyla devletine, vatanına ve bayrağına sahip çıkmaları yönünde anonslar yapıyordu. Bu arada tugay bahçesinde olan Polat bu anonslardan çok rahatsız oluyordu, cep telefonuyla birkaç kişiyi arayıp 'Derhal o camiye gidin imamı tutuklayın' diye emir veriyordu. Hatta ilerleyen saatlerde yine cep telefonuyla aradığı kişilere 'Bunu susturamadınız, girin sıkın kafasına' şeklinde emir verdi. Bir ara da yine cep telefonuyla da 'Müftüyü tutuklayın' emrini verdiğini duydum."

"Polislere direkt sıksınlar"

Tuğgeneral Avcı'nın da olay gecesi saat 02.00 sıralarında Polat'a "Polislere direkt sıksınlar" şeklinde talimat verdiği belirtilen iddianamede, Avcı'nın gecenin ilerleyen saatlerinde "Tanklarla araçların üstünden geçsinler gerekirse halkı ezsinler" diye emir verdiği kaydedildi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER