Şehitler memleketlerine uğurlandı

Bitlis ve Elazığ'da düzenlenen terör saldırılarında şehit olan polis memurları düzenlenen törenle memleketlerine uğurlandı.

Şehitler memleketlerine uğurlandı
br />BİTLİS'in Hizan İlçesi Gayda Köyü yakınlarında askeri konvoyun geçişi sırasında PKK'lı teröristler tarafından yola döşenen el yapımı patlayıcının patlatılması sonucu şehit olan 5 asker ile Hizan'ın Nazar bölgesindeki çatışmada şehit olan köy korucusu için Bitlis'te tören düzenlendi.

Törene 2 çocuğu ve üsteğmen olan eşi Ömer Bozkurt'un üniformasını giyerek katılan acılı şehit eşi Handan Bozkurt'un "Bayrakları, bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, uğruna ölen varsa vatandır" diyerek göz yaşı dökmesi, törene katılanlara duygusal anlar yaşattı.

Hizan'ın Nazar bölgesinde PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için önceki akşam geniş çaplı operasyon başlatıldı. Bu operasyon sırasında çıkan çatışmada köy korucusu Musluh Yaldız şehit oldu, 1 asker de yaralandı. Bölgedeki operasyonu tamamlayıp dün öğlen saatlerinde dönüşe geçen askerleri taşıyan konvoya ise Gayda Köyü yakınlarında PKK'lı teröristler tarafından bombalı tuzak kuruldu.

Hizan'a yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta öğlen saatlerinde askeri aracın geçişi sırasında PKK'lı teröristlerin yola önceden döşedikleri el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu Jandarma Üsteğmen Ömer Bozkurt, Jandarma Astsubay Çavuş Talha Musap Salçuk, Jandarma Uzman Çavuş Adem Özen, Jandarma Uzman Çavuş Mikail Daşçi ve Jandarma Uzman Onbaşı Mesut Demir şehit oldu.

Şehit asker ve köy korucusu için bugün İl Jandarma Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Törene, Bitlis Valisi Ahmet Çınar, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Gezer, kurum amirleri, şehit yakınları, silah arkadaşları ve yaklaşık bin kişi katıldı. Hazin tören şehit cenazelerinin tören alanına getirilmesi ile başladı. Ardından şehitlerin özgeçmişleri okundu. Şehit yakınlarının güçlükle ayakta durduğu törende Bitlis Valisi Ahmet Çınar, bir konuşma yaptı. Vali çınar şöyle konuştu:

"Hepimizin acısı çok büyük. Başımız sağolsun. Özellikle şehitlerimizin yakınlarına Allah sabırlar versin. Hepimiz görüyoruz ki demokrasi götürüyoruz diye Irak'ı Suriye'yi cehenneme çevirdiler. Bombalarla çoluk çocuk demeden katlettiler. Nereye gittilerse cehenneme çevirdiler. Artık hepimizin bu ahmaklıktan dönmemiz gerekir. Mafyanın uyguladığı gasp, ahlaksızlığı yapıyorlar. Türkiye, dünyanın yeni aktörüdür. İslam dünyasının umududur. Türkiye'nin büyümesinden korkarak her türlü oyunu oynuyorlar. Kontrolden çıktıkları için bunu yapıyorlar. Saldırılar oldukça Türkiye büyüyen bir devlet oluyor. Şehitlerimizin uğruna can verdiği bu bayrağı üzerlerine örtü olarak aldılar. Adam öldürmek kolaydır. Zalimler, egemen ülkelerine ihanet edenle var. FETÖ gibi bir örgüt, milletin çocuklarını terörist yaparak milletin başına bela etti. Ne kadar kötü söz söylesek yetmeyecek. Şeytani planlar kurarak bu çocukları kandırarak onların ölmelerine sebep oluyorlar. Hukuk açısından artık hiçbir şey eskisi gibi kalmayacak. Bazı şerefsiz imamlar, muhtarlar, öldürenler, köydekiler, teröre destek verenler hukuk çerçevesinde bunun hesabını verecekler. Etek giyip, bombalayanlar ülkemizin hayatını mahvedenler her şey ortada. Van'da, Elazığ'da eylemler yaparak adam öldürenler adam gibi ölmek, vatan için ölmek, şehit olmak önemli olandır. Şehitlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum. Ruhları şad olsun."

Konuşmanın ardından dualar edildi. Bu arada, tören iki çocuğunu alarak katılan Şehit Üsteğmen Ömer Bozkurt'un acılı eşi Handan Bozkurt'un bayrağa sarılı eşinin tabutuna sarılıp, "Bayrakları, Bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır" diyerek göz yaşı dökmesi törene katılanlara duygusal anlar yaşattı. Şehidin yakınları törene katılan kadın askerler tarafından teselli edildi.

Törenin ardından Şehit Üsteğmen Ömer Bozkurt Ankara Sincan'a, Şehit Jandarma Astsubay Çavuş Talha Musap Salçuk Van'ın Çatak ilçesine, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Adem Özen Gaziantep'in Şahinbey ilçesine, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mikail Daşçı Diyarbakır'ın Bağlar İlçesine, Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Mesut Demir Balıkesir'in Sındırgı ilçesine, Şehit Geçici Köy Korucusu Musluh Yaldız ise Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda Köyü'ne gönderildi.

ELAZIĞ ŞEHİTLERİ, MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

ELAZIĞ Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bombalı saldırıda şehit olan polis memurları Yusuf Kenan Mutlu, Serhat Öztürk ve Elvan Özbay'ın naaşı düzenlenen törenin ardından memleketlerine uğurlandı. Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araçla dün düzenlenen saldırıda şehit olan polis memurları Yusuf Kenan Mutlu, Serhat Öztürk ve Elvan Özbay için Elazığ Hava Limanı'nda uğurlama töreni düzenlendi. Törene Vali Murat Zorluoğlu, İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar, Elazığ Milletvekilleri, Tahir Öztürk, Ejder Açıkkapı, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar, Emniyet Müdürü Nihat İşlek, şehit yakınları polisler ve askeri erkan katıldı.
Vali Murat Zorluoğlu, tören alanında yaptığı konuşmada, terörün hiç bir dönemde toplumsal destek görmediğini belirterek, "Emniyet müdürlüğümüze yapılan hain saldırıda hayatlarını kaybederek şehit olan mesai arkadaşlarım, polis memuru kardeşlerim, bu milletin kahraman evlatları Yusuf Kenan Mutlu, Elvan Özbay ve Serhat Öztürk'e Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, emniyet teşkilatımıza ve milletimize sabır, metanet ve başsağlığı diliyorum. Terör örgütünün hiçbir zaman toplumsal destek görmediği, teröre karşı daima devletin ve milletin yanında yer almış ve huzur şehri olarak bilinen Elazığ'da gerçekleştirilen bu menfur saldırıyı şiddetle lanetliyorum. Bu saldırıyı gerçekleştirenler ve onların arkasındakiler şunu çok iyi bilmelidirler ki; bu hadise Elazığ'daki birlik ve beraberlik ruhunu, farklılıkları zenginlik sayan dayanışma anlayışını ve teröre karşı 600 bin Elazığlı'nın dik duruşunu, en ufak bir şekilde etkilemeyecek, bilakis Elazığ teröre karşı adeta bir kale gibi durarak, tarihi misyonunu sürdürmeye devam edecektir. Şehitlik hakka yürümenin en güzel şeklidir, şehitlik Peygamberlik'ten sonra gelen en yüksek manevi makamdır. Bu mukaddes topraklarda var olmanın, huzur içerisinde yaşamanın bedeli maalesef hep ağır olmuştur. Bu memleketin, bu milletin şanını, şerefini, haysiyetini, onurunu ayakta tutabilmek, büyük fedakarlıklar yapılarak, binlerce şehit verilerek sağlanabilmiştir. Şehitlerimizin uğruna canlarını feda ettikleri değerler, yani vatan, bayrak, yani namus, din; sıkı sıkıya korunmaya ve dimdik ayakta kalmaya devam edecektir. Emniyet teşkilatımız, polislerimiz, askerlerimiz bugün olduğu gibi yarın da canları pahasına, bu vatanı ve kutsal değerlerimizi muhafaza etmeye devam edeceklerdir. Biz millet olarak birlikten, beraberlikten, kardeşlikten, adaletten, haktan ve merhametten asla vazgeçmeyeceğiz. Ama şehitlerimizin kanları da kesinlikle yerde kalmayacak, onlara bu alçakça saldırıları yapanlara da mutlaka en ağır şekilde cezalandırılacaklardır. Tekraren şehitlerimize yüce mevladan rahmet, kıymetli ailesine ve milletimize başsağlığı ve metanet temenni ediyorum. Ruhları şad olsun" dedi.

ŞEHİT BABASI: ELAZIĞ BIRAKTIĞIN BU HATIRAYI UNUTMAYACAK

Elazığ Müftüsü Peyami Güngör'ün yaptığı duanın ardından şehit naaşları, meslektaşlarının omuzunda tekbirlerle uçağa konuldu. Şehit polis Serhat Öztürk'ün babası Cafer Öztürk, "Elazığ bana bıraktığın bu hatırayı hiç unutmayacağım" diyerek gözyaşı döktü.
Şehit polis memuru Yusuf Kenan Mutlu'nun (50) naaşı karayolu ile memleketi Malatya'ya, şehit polis Serhat Öztürk'ün (30) naaşı Ankara, şehit polis Elvan Özbay'ın (45) naaşı ise Kütahya'ya gönderildi.

dha

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER