Polatlı darbe girişimi davasında 48 tahliye

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Ankara'nın Polatlı ilçesindeki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin 330 sanığın yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme, 48 sanığı adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Polatlı darbe girişimi davasında 48 tahliye

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Ankara'nın Polatlı ilçesindeki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin 330 sanığın yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme, 48 sanığı adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsündeki mahkeme salonunda görülen davada, sanık eski 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün dışındaki tutuklu sanıkların tamamı savunmalarını yaptı.

Sanık ve müdahil avukatlarının talebi ile duruşma savcısının mütalaasını alan mahkeme, daha sonra ara kararını açıkladı.

Buna göre, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'da, Polatlı Merkez Camisi'nden okunan selaları susturmak isteyen sanık eski Öğrenci ve Kurslar Tabur Komutanı Yarbay Abdülkerim Ceyhan'ın emriyle kışla dışına çıkarılan 47 kursiyer uzman erbaş ile vatani görevini yapan bir asteğmen tahliye edildi.

Sanıklara, "adli kontrol hükümleri" kapsamından yurt dışına çıkış yasağı koyan mahkeme, "suçun vasfı mahiyeti", "tüm delillerin toplanmamış olma durumu" ve "bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı" gerekçeleriyle diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM ve Başbakanlık avukatlarının davaya katılma taleplerinin kabulü kararlaştırıldı. 

- Selaları susturmak için uzman erbaşları kullandılar 

Sanık Abdülkemir Ceyhan, savunmasında, Aygün'ün emri üzerine yanına aldığı kursiyer uzman erbaşlar ile selaları susturmak için camiye gittiğini kabul etmişti.    

Sanık kursiyer uzman erbaşlar da emir komuta zinciri içinde hareket ettiklerini, rütbeleri gereği verilen emirleri sorgulama konumunda olmadıklarını ifade ederek, kendilerini birliğin dışına çıkaran komutanlarından şikayetçi olmuşlardı.

Tahliye edilen sanıklardan Asteğmen Mehmet Akdemir de savunmasında, vatani görevini yaptığı sırada kendisini darbe girişiminin içinde bulduğunu iddia etmişti. Akdemir, "Askeri bir geçmişim ya da deneyimim yoktu. Bu olaylar olduğunda terhis olmama sadece 14 gün kalmıştı." ifadelerini kullamıştı. 

Davanın yarınki duruşması, tutuksuz sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam edecek.

- Polatlı darbe girişimi davası 

Aralarında eski Topçu ve Füze Okul Komutanı Tümgeneral Osman Ünlü, eski 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün, eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Teşkilat Şube Müdürü Kurmay Albay Bilal Akyüz ile farklı rütbelerde 330 sanık darbe girişiminden bulundukları gerekçesiyle yargılanıyor. 

İddianameye göre, FETÖ'nün darbeye teşebbüs faaliyetlerinin parçası olarak sanık Aygün, 15 Temmuz'da Ankara'daki 10 ayrı kavşağın trafiğe kapatılması ve Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile TÜRKSAT'ın ele geçirilmesi için birliklerin kışlanın dışına çıkarılması emrini verdi. 

Bunun üzerine füze fırlatma bataryalarının da bulunduğu 43 araç ile yaklaşık 200 personel emri uygulamak için birlikten ayrıldı. 

Araçlar kışladan çıkarken sanık eski Albay Selçuk Serhat Pesek'in, "Önünüze çıkan engelleri aşın. Polis ve halka ateş edin." şeklinde emirler verdiği diğer sanık ifadelerine yansıdı. 

Ankara'ya doğru yola çıkan araçlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Meydanlara inin" çağrısı üzerine halk tarafından engellendi. 

Sanıklar, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüsle" suçlanıyor.

Ayrıca sanıkların "terör örgütü üyesi olmak" suçundan da cezalandırılmaları talep ediliyor. 

Sanıklardan Akyüz, Akıncılar Üssü önünde darbe girişimini engellemeye çalışan 9 vatandaşın öldürülmesinden de sorumlu tutuluyor. 

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER