Marmaris'te otel saldırısına katılan askerler, özel seçilmiş

15 TEMMUZ darbe girişiminin yapıldığı gece Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan ve 13 gündür tüm aramalara karşın henüz yakalanamayan 11 firari darbeci asker hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Marmaris'te otel saldırısına katılan askerler, özel seçilmiş
 15 TEMMUZ darbe girişiminin yapıldığı gece Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan ve 13 gündür tüm aramalara karşın henüz yakalanamayan 11 firari darbeci asker hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Özel Kuvvetler'de uzun yıllar eğitim aldıktan sonra başka birliklere atanan darbeci askerleri, onlara halen komuta eden Binbaşı Şükrü Seymen'in biraraya getirerek timi kurduğu ileri sürüldü. Ele geçirilen silahlar Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait aynı depodan alındı ve ilk kez otel saldırısında kullanıldı. Gözaltındaki Astsubay Zekeriya Kuzu'nun sorumluluğundaki 7 MAK timi üyesi ise ifadelerinde, saldırıda silah kullanmadıklarını ileri sürdü.

15 Temmuz gecesi Türk Silahlı Kuvvetler içindeki FETÖ terör örgütü üyesi askerlerin darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te tatilini geçirip ayrıldığı otele saldırı düzenlendi. İzmir'in Çiğli İlçesi'ndeki 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan Marmaris'e gelen SAT ve MAK görevlilerinden oluşan karma tim, başarısız operasyon sonrasında, 2 şehit veren polisin büyük çabası sayesinde helikopterlerin alçalamaması üzerine, ormanlık alana kaçarak gizlenmek zorunda kaldı.

7 KİŞİ YAKALANDI

Bu darbeci askerlerden 2'nci Ana Jet Üssü'nde 'cemaat imamı' olduğu öne sürülen 'Paşa' lakaplı Astsubay Zekeriya Kuzu, Binbaşı Taner Berber, Astsubay İlyas Yaşar, Astsubay Gökhan Güçlü, Hava Piyade Kıdemli Çavuş Erkan Çıkat, Hava Piyade Kıdemli Çavuş Ömer Faruk Göçmen ile Hava Piyade Kıdemli Çavuş Abdülhamit Gül Erdem, günler süren takip sonrasında, geçen pazartesi günü Marmaris'in Çetibeli mevkiinde yakalandı. Gözaltındaki astsubaylar Gökhan Güçlü ve İlyas Yaşar, dün adliyeye gönderildi. Ancak bu 2 astsubay tekrar emniyete götürüldü. Gözaltındaki 7 askerle ilgili işlemlerin sürdüğü, daha sonra adliyeye sevkedileceği belirtildi.

11 KİŞİ ARANIYOR

Marmaris ve çevresinde sürdürülen arama ve yakalama çalışmaları kapsamında, saldırıya katıldıktan sonra kaçan 11 askerden 10'unun kimliği de dün tespit edildi. Bu askerlerin Şükrü Seymen, İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Murat Köse, Burkay Karatepe, Mehmet Demir, Enes Yılmaz ve Muhammet Burak İpek olduğu belirlendi.

"BİZ SİLAH KULLANMADIK"

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü'nde ifade işlemleri devam eden MAK timi üyesi darbeci askerlerin ifadelerine yönelik detaylar da ortaya çıktı. Yakalanan askerler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele yapılan saldırıda kesinlikle silah kullanmadıklarını ileri sürdü. Askerler ifadelerinde bu durumun da ormanlık alanda ele geçirilen silahlara yapılacak balistik inceleme sonrasında ortaya çıkacağı iddia etti. Askerler ayrıca daha önce gözaltına alınıp tutuklanan diğer MAK üyeleri gibi, terör operasyonuna çıkıldığı şeklinde bilgilendirildiklerini öne sürdü.

FİRARİ TİMİ TABUR KOMUTANI BİNBAŞI SEYMEN KURDU

Marmaris'te otel saldırısına katılan askerlerden, halen firarda bulunan 11 kişilik time ait yeni bilgiler de elde edildi. Firari olan timdeki askerlerin, eskiden Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda uzun yıllar eğitim alıp görev yaptığı, ardından da başka birliklere tayin edildikleri saptandı.

Halen kaçak olan timde bulunan ve onlara komuta eden kişinin de, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen olduğu belirlendi. Darbe girişiminden önce Binbaşı Şükrü Seymen'in, özelliklerini ve cemaatle ilişkilerini çok iyi bildiği firari timin üyelerini, bizzat kendisinin belirleyip topladığı ortaya çıktı.

Bu bilgiler doğrultusunda çatışma olasılığına karşı, operasyona katılan tüm ekipler, dikkatli olmaları yönünde uyarıldı.

SALDIRI SİLAHLARI AYNI DEPODAN ALINMIŞ

Operasyon kapsamında ele geçirilen otomatik silahlara yönelik araştırmaların ilk sonuçları da elde edildi. Silahların TSK'ya ait aynı depodan alındığı ve ilk kez otel saldırısında kullanıldığı, yetkililerce ifade edildi. Silahların nereden temin edildiği ya da ne zaman kullanılıp kullanılmadığının ise kesin olarak balistik inceleme sonrasında tespit edileceği açıklandı.

OPERASYON ŞİRİNKÖY'DE

Akyaka bölgesinde yoğunlaştırılan arama ve tarama faaliyetleri, gece yarısına doğru gelen bir ihbarla, Muğla'nın Ula İlçesi'ne bağlı Şirinköy'e kaydırıldı.

Köylülerin firari askerlerden birini gördüklerini ve ormanlık alana ayağı aksayarak kaçtığını ifade etmesi üzerine, bölge ablukaya alındı. Özel harekat timleri ve jandarma komandolar gönderildi. Helikopterden yapılan anonslarla da, firari askere, kendilerine zarar verilmeyeceği söylenip, teslim olmaları çağrısı yapıldı.

Görgü tanıklarına firari askerlerin fotoğraflarından yaptırılan teşhis sonrasında, kaçan kişinin Yüzbaşı Ergün Şahin, olduğu saptandı. Sabaha kadar bölgede süren aramalar, sabah saatlerinde takviye kuvvetlerin gelmesiyle yoğunlaştırıldı.

2 DARBECİ ASKER TUTUKLANDI

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırı düzenleyen darbeci askerler arasında bulunan ve geçen pazartesi günü yakalanan 7 kişiden astsubaylar Gökhan Güçlü ve İlyas Yaşar, Muğla'da sevk edildikleri adliyede tutuklandı.

Gözaltında bulunan diğer 5 darbeci askerin sorgusunun devam ettiği ve savcının talimatı doğrultusunda daha sonra adliyeye sevk edilecekleri belirtildi.

SON FİRARİNİN KİMLİĞİ DE TESPİT EDİLDİ

Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan askerlerden son firarinin de kimliği belirlendi. Bu kişinin, Bahadır Sagun olduğu öğrenildi. Otel saldırısının üzerinden 13 gün geçtikten sonra Çetibeli bölgesinde aranan askerlerden Şükrü Seyman'ın binbaşı, İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin'in yüzbaşı, Murat Köse, Burkay Karatepe, Mehmet Demir, Enes Yılmaz'ın üsteğmen, rütbesinde olduğu tespit edildi. Muhammet Burak İpek ile adı yeni saptanan Bahadır Sagun'a yönelik araştırmanını sürdüğü açıklandı.

Çetibeli'nde arama tarama faaliyetlerine katılan, operasyon düzenleyen güvenlik güçlerinin yetkilileri de, bölgenin sık ormanlık alanla kaplı olmasının yanı sıra dikenli bir yapıya sahip olduğunu, bu nedenle de aramalarda sorun yaşandığını, bu tür arazi yapılarının gizlenme içinde uygun pozisyon yarattığı için araştırmaların yavaş ilerlediğini ifade etti.

"BAK BİZ SİZİN İNİNİZE GİRDİK DEYİNCE ANLADIK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki otele saldırdıktan sonra 2 polisi şehit ederek kaçan ve aramalar sonucu yakalanan darbeci askerlerden Gökhan Güçlü ve İlyas Yaşar'ın savcılıktaki ifadelerinin ayrıntıları belli oldu.

Darbeci askerlerden Astsubay İlyas Yaşar'ın, "Biz otele girdiğimizde içeride polisler vardı. MAK timi olduğumuz için arkadaydık. Önümüzde polisler yere yatırılarak kelepçelendi. O an bu çok garibime gitti. Daha sonra Astsubay Zekeriya Kuzu, yerde yatan polislere 'Onu nereye sakladınız, hani bizim inimize girecektiniz? Bak biz sizin ininize girdik' deyince biz bu operasyonun Cumhurbaşkanı'na yönelik olduğunu o zaman anladık" diye ifade verdiği ileri sürüldü.

Astsubay Gökhan Güçlü'nün ise "Helikoptere binmeden önce Binbaşı Taner Berber önemli bir terör operasyonu yapılacağını ve örgütün ele başlarından birisini alınacağını söyledi. İki yıldır biz eğitim alıyoruz. Bugüne kadar hiçbir operasyona katılmadık. Hep böyle bir anı bekliyorduk. Hiç düşünmeden operasyona katılmak için gönüllü olduk. Helikopter ile havalandığımızda Taner binbaşı bizlere ordunun yönetime el koyduğunu, ancak operasyonun değişmediğini söyledi. Biz bu operasyonun Cumhurbaşkanı'na karşı yapıldığını bilmiyorduk. Otele girdiğimizde anladık" dediği öğrenildi.

DHA

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2016, 15:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER