Karlov'un özel eşyaları arasında dikkat çeken Atatürk detayı

Suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un eşi Marina Karlova, "Türkiye güzel halkıyla, zengin geleneğe sahip bir ülke. Benim eşime yapılan Türkiye'nin kabahati değil. Uluslararası terörizm kabahatidir. Andrey Karlov, teröristlerin kurbanı oldu" dedi.

Karlov'un özel eşyaları arasında dikkat çeken Atatürk detayı

Ankara'da 19 Aralık 2016'da polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından suikasta uğrayan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un anısına, Antalya'da Moskova Milletlerarası Okulu ve Sosyal Yaşam Müzesi iş birliği ile müze kabinesi açıldı. Karlov'un kişisel eşyalarının gösterimi, hobilerinin ve ilgi alanlarının anlatıldığı etkinliğe Rus diplomatın eşi Marina Karlova da katıldı. Müze kabinesinde Karlov'un üniforması, seyahatlerinde kullandığı fotoğraf makinesi, yazdığı notlar, çay bardağı, diplomatik hediyeleri gibi çok sayıda kişisel eşyası sergilendi. Rus kozmonot Yuri Gagarin ile Büyükelçi Andrey Karlov'un çocukluğunda çektirdiği fotoğrafın da bulunduğu müze kabinesinde, Rus diplomatın dinlediği müziklere ait kasetler, Atatürk konulu Türkçe ve Rusça kitaplar dikkati çekti.

Müze kabinesini gezen Marina Karlova, eşi Karlov'un görev yaptığı 3,5 yılda Türkiye'yi sevdiğini belirtti. Kendisinin de Türkiye'yi çok sevdiğini dile getiren Karlova, "Türkiye güzel halkıyla, zengin geleneğe sahip bir ülke. Benim eşime yapılan trajik bir olay. Türkiye'nin kabahati değildir. Uluslararası terörizmin kabahatidir. Andrey Karlov, teröristlerin kurbanı oldu" dedi.

Müze kabinesindeki Karlov'un özel eşyaları hakkında bilgi veren Karlova, "Müzeye şahsi eşyalarını verdim. Bir okulda diplomasi müzesi kurmak ve eşimin hatırasını yaşatmak çok hoşuma gitti. Burada onun ceketi, fotoğraf makinesi var. Çay içmeyi çok severdi, bardağı odada duruyor. Çoğu eşyalar 30- 40 yıllık yaşanmışlıkları anlatıyor" diye konuştu.

Karlova, müze kabinesinde eşinin diplomatik kimliğinin haricinde sıradan Rus vatandaşı olarak okuduğu kitapların, kullandığı eşyaların sergilendiğini anlattı. Karlov'un Atatürk'e çok saygı duyduğunu anlatan Karlova, "Mustafa Kemal Atatürk modern, laik Türk devletinin kurulmasında büyük katkı sağladı. Eşim de çok saygı gösteriyordu, seviyordu" diye konuştu.

Etkinlikte Karlova, müze kabinesinin girişine eşinin anısına Karlov'un adı yazılı tabela astı.

DHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER