Kardeşinden esinlenip, akıllı deterjan dolabı yaptı

Düzce Fatih Ortaokulu öğrencisi Fatih Öz, çocukların açmasını ve olası kazaları engellemek için akıllı deterjan dolabı yaptı. Öz, küçük kardeşinin evdeki temizlik malzemeleriyle oynaması nedeniyle projeyi geliştirdiğini belirtti ve “Küçük kardeşlerimizin alt raflarda bulunan deterjanlara erişmeleri kolay oluyordu. Deterjanları alıp dökmüşlerdi ve bizim de böyle bir proje yapmak aklımıza geldi” dedi.

Kardeşinden esinlenip, akıllı deterjan dolabı yaptı

Düzce Fatih Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi Fatih Öz ile sınıf arkadaşı İlhan Demir, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi için proje üretmeye karar verdi. Fatih Öz, küçük kardeşinin zaman zaman tezgâhın alt raflarına konulan sıvı temizlik ürünü kutularıyla oynadığını görünce akıllı deterjan dolabı yapmaya ve sadece erişkin kişilerin açabileceği şekilde tasarlamaya karar verdi. Arkadaşı İlhan Demir ile fikir alışverişinde bulunan Fatih Öz, dolap üzerine elektronik mıknatısı devre dışı bırakacak ve hepsine aynı anda basıldığında sistemin çalışmasını sağlayacak buton koydu. Erişkin bir insan el büyüklüğüne göre yapılan butonlara çocukların aynı anda basması imkânsız hale geliyor ve dolap kapısı açılmıyor.

KARDEŞLERİ ESİNLENDİRDİ

Proje hakkında bilgiler veren Fatih Öz, “Küçük kardeşlerimizin alt raflarda bulunan deterjanlara erişmeleri kolay oluyordu. Deterjanları alıp dökmüşlerdi ve bizim de böyle bir proje yapmak aklımıza geldi. Böyle bir proje ortaya çıkardık” dedi.

5 BUTONA BİRDEN BASILMASI GEREKİYOR

Fatih Öz, ‘Deterjan Dolabı’ ismini verdiği dolabın çalışma sistemini şöyle anlattı:

“Küçük kardeşlerimiz evlerde genelde yakın yerlerde tutulan deterjanlara ulaşamasın diye bu akıllı deterjan kutusunu yaptık. Deterjanlara ulaştıkları zaman kimyasal madde içerdiği için zarar veriyor. Bu projeyi yaparken İhsan arkadaşımla bilgi alışverişi yaptık ve hayata geçirdik. Projede 5 buton, led ve elektronik mıknatıs kullandık. Açılması için butonların beşine de basılması gerekiyor. Onun dışında dolabı eğdiğimizde ya da zorladığımızda açılmıyor. 5 butona birden basıldığında yeşil ışık yanarak dolap kapağı açılıyor. Küçük çocukların elleri buna yetmeyeceği için basamıyorlar. Sadece 1 ya da 2 tanesine basıldığında dolap açılmıyor”

‘PROBLEMLERE ÇÖZÜM ÜRETİYORLAR’

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni Dilek Yılmaz ise öğrencilerin çevrelerindeki sorunlara karşı proje ürettiklerini ifade ederek, “Biz 3 yıldır Düzce kodluyor projesi kapsamında okulumuzda kodlama ve robotik çalışmalar yürütüyoruz. Öğrenciler çevrelerinde gördüğü, yaşadığı problemlere çözüm üretiyorlar. Bu problemlerden biri de deterjanlardı. Çevrelerinde kardeşleri var, küçük çocuklar var. Kolayca erişebildikleri için bunları nasıl güvenli hale getirebiliriz diye düşünürken fikir alışverişi yaparak ürün ortaya çıktı. Ürünümüzde yetişkin insanların elinin parmaklarının yetişebileceği 5 buton var. Butonların hepsine aynı anda basıldığında elektronik mıknatısın elektriğini keserek açılmasını sağlıyoruz. Biz ufuklarını açmaya çalışıyoruz. Küçük yaşta öğrenilen bilgilerle ileride daha güzel projeler çıkarıp belki de ulusal ya da uluslararası platformlarda ülkemizi temsil edeceklerine inanıyoruz” diye konuştu.

DHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER