“FETÖ kelimesiyle istediğiniz cini şişeden çıkarabiliyordunuz“

FETÖ/PDY'nin sohbet toplantılarına katıldığı, örgüte maddi destek sağladığı ve kitaplarının arasında örgüt elebaşı Gülen için yazılmış duanın bulunduğu belge ele geçirildiği öne sürülen tutuklu sanık eski Prof. Dr. Haliloğlu'nun yargılanmasına devam edildi.

“FETÖ kelimesiyle istediğiniz cini şişeden çıkarabiliyordunuz“

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin soruşturma kapsamında hakkında dava açılan eski Prof. Dr. Halil İbrahim Haliloğlu'nun yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Haliloğlu, avukatı Ülker Çalışkan ile tanık Y.K. katıldı.

Tanık Y.K. ifadesinde, Haliloğlu'nu Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinde profesör ve paralel yapının elemanı olarak tanıdığını söyledi.

Sanığın üniversite camiasında bilinen biri olduğunu belirten Y.K, "Sanığın bu yapının sosyal sorumluluk projelerinde aktif görev aldığını biliyorum. Diğer alanlarda bir faaliyeti olup olmadığını bilmiyorum. Örgütle bağı gizli, saklı olmayan birisiydi." ifadelerini kullandı.

Sanık Haliloğlu ise tanık Y.K'yi mesleği dolayısıyla tanıdığını, iddianamede aleyhindeki hususları kabul etmediğini söyledi.

Bir televizyon kanalına verdiği demeçte cumhurbaşkanına ağır ithamlarda bulunduğu iddiasının doğru olmadığını öne süren Haliloğlu, şunları savundu:

"Devletimizin 2013'e kadar örgüt olarak tanımadığı yapıyı daha öncesinde bilmek mümkün değildir. FETÖ, sihirli bir kelime. Bu kelimeyle o dönem istediğiniz cini şişeden çıkarabiliyordunuz. Aynı fakültede görev yaptığım tanıklar, beyanlarında darbe girişiminin ardından fakülteye gelen polislerle bir öğretim üyesinin odasında karşılaştıklarını söylüyor ama daha sonrasında bu kişiler kendi iradeleriyle emniyete gidip ifade verdiklerini söylüyor. Burada bir çelişki bulunmaktadır."

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

- İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, tanık beyanlarına göre sanık eski Prof. Dr. Halil İbrahim Haliloğlu'nun Atatürk Üniversitesindeki FETÖ yapılanmasında önemli konumda olduğu, örgütün sohbet toplantılarına katıldığı, örgüte "burs ve kurban bağışı" altında maddi destek sağladığı, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in 25 Aralık 2013'te "Bank Asya'ya sahip çıkılması" talimatından sonra bankada yeni katılım hesabı açtırdığı belirtiliyor.

Sanığın evinde Gülen'in yazdığı kitaplar ve bu kitapların arasında Gülen için yazılmış duanın bulunduğu belge ele geçirildiği anlatılan iddianamede, Haliloğlu'nun, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

AA

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2017, 16:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER