Zeybekci: Standard Poors'un tavrı anlaşılabilir değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu Standard Poors'un (S P), Türkiye'nin kredi notunu BB'ye düşürme konusundaki aceleci tavrının anlaşılabilir olmadığını belirtti.

Zeybekci: Standard Poors'un tavrı anlaşılabilir değil

Zeybekci, S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu düşürmesine ilişkin Twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu.

Kredi notu tespit edilirken makro ekonomik değerlerin de mutlaka dikkate alınması gerektiğini ifade eden Zeybekci, " S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu BB'ye düşürme konusundaki aceleci tavrı anlaşılabilir değil. Hükümet olarak yatırımı, üretimi ve ihracatı artırma odaklı reformları yakında kanunlaştıracağız. Her zaman olduğu gibi Türkiye hem reel ekonomide hem finansal kesimde gerekli adımları atmaya devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

2012 yılından bu yana anlaşma yok
Türkiye'nin 2012 yılında anlaşmasını iptal ettiği ve değerlendirme istemediği S&P, Türkiye'nin "BB+" olan notunu "BB"ye düşürdü, görünümü ise negatif olarak belirledi.

Hazine Müsteşarlığı ile 2012 yılından bu yana bir anlaşması olmamasına karşın Türkiye'nin kredi notunu ''talep edilmemiş'' reyting şeklinde değerlendirmeye devam eden S&P, anlaşması olan diğer iki büyük kredi derecelendirme kuruluşunun aksine Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyenin altında derecelendiriyordu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 13:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER