Son Dakika! Dolardan Yeni Zirve; 3.39 TL'ye Çıktı

Dolarda son dakika gelişmesi... 3.3921 TL'ye yükselerek rekor tazeledi. Euro ise 3.5934 TL'ye kadar yükseldi.

Son Dakika! Dolardan Yeni Zirve; 3.39 TL'ye Çıktı
ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen'ın faiz artışına yönelik açıklamalarının ardından dolar sert yükseldi. Dün gece uluslararası piyasalarda 3.3847 TL'ye kadar çıkarak tarihi zirvesini gören dolar, güne 3.38 TL'nin üzerinde başladı. Dolar ilerleyen dakikalar yeniden tırmanışa geçti ve 3.3921 TL ile yeni tarihi zirvesine çıktı.

Euro ise 3.5934 TL'ye kadar yükseldi.

FED BAŞKANI 'FAİZLER ARTABİLİR' DEDİ, DOLAR ALDI BAŞINI GİTTİ

FED Başkanı Janet Yellen, ABD'de açıklanan verilerin istihdamda artışa ve enflasyonda yükselişe işaret etmesi halinde faizlerin "görece yakın" dönemde artırılabileceğini söyleyerek, faizlerin gelecek ay artırılabileceğine dair açık bir ipucu verdi.

Dün 3.31 TL'nin altına inen dolarda tansiyon FED Başkanı'nın faiz artırımı sinyali veren açıklamalarıyla yeniden tırmanışa geçti.

Yellen, Fed yetkililerinin bu ay yaptıkları toplantıda faiz artırımları için gereken koşulların olgunlaştığına kanaat getirdiğini ifade etti. Yellen, ABD'de başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Donald Trump'ın kazanmasından bu yana yaptığı ilk konuşmasında, "Yakın dönemde böyle bir artışı yapmak uygun olabilir" dedi.

BORSA İSTANBUL DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Borsa İstanbul dolarda yaşanana sert yükselişin etkisiyle yeni güne düşüşle başladı. Endeks yüzde 0.33'lük kayıpla 74.877 puandan açıldı.

Öte yandan ABD'de dün açıklanan veriler de faiz artışının yakın olduğunu teyit eder nitelikteydi. ABD'de işsizlik maaş başvuruları 12 Kasım'da sona eren haftada 235 bine gerileyerek 43 yılın en düşük seviyesine ulaştı. İstihdam piyasanın hızla güçlenmeye devam ettiğine işaret eden veri Fed'in Aralık ayında faiz artırmasını kolaylaştırabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER