Sanayi üretimi aylık bazda azaldı

İstanbul, 9 Mayıs (DHA) - Türkiye genelinde sanayi üretimi Mart'ta aylık bazda azalırken, yıllık bazda hafif yükseldi.

Sanayi üretimi aylık bazda azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Mart'ta bir önceki aya göre yüzde 0.5 azaldı. Buna karşılık, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi Mart'ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.9 arttı.

Yılın ilk çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1.5 ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de yüzde 4.7 arttı.

TÜİK verilerine göre, aylık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektörü üretimi yüzde 3.2, imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 0.4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi de yüzde 0.2 azaldı.

Aylık bazda en fazla düşüş yüzde 13.5 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin üretiminde gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 4.1 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı ve yüzde 2.1 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri üretimi izledi.

Aylık bazda en yüksek artış da yüzde 21.7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin üretiminde gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 7.4 ile tütün ürünleri üretimi ve yüzde 6.7 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı üretimi izledi.

Yıllık bazda ise, madencilik ve taşocakçılığı sektörü üretimi yüzde 3.8 azalırken, imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 3.4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi yüzde 2.6 arttı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER