Moody's: Döviz rezervleri ve sermaye akışı kur baskısının etkisini azaltıyor

Moody’s tarafından, Türk şirketlerinin mevcut döviz rezervlerinin ve sermaye akışlarının kur baskısının etkilerini azalttığı açıklandı.

Moody's: Döviz rezervleri ve sermaye akışı kur baskısının etkisini azaltıyor

AA muhabirine Moody’s’in Londra’daki merkezinden yapılan açıklamada, “Türk şirketlerinin tarihsel olarak dolar ve avro cinsinden borç yükleri Türk lirasında son dönemdeki değer kaybı nedeniyle artış kaydetti. Fakat bunun değerlendirdiğimiz birçok şirket üzerindeki etkisi, sağlam seviyedeki Türk lirası dışındaki rezervler ve dışarıdan gelen döviz cinsinden sermaye akışları ile azalıyor.” ifadeleri kullanıldı.

"Döviz borcu yönetilebilir seviyede”

Moody’s’in yatırımcı servisi ayrıca 7 Mart tarihinde yayımladığı bilgi notunda, Türk lirasındaki değer kayıplarının finans dışı şirketler için negatif kredi unsuru olduğu belirtilmesine rağmen, “Derecelendirilen şirketlerin çoğunluğu için döviz borcu yönetilebilir seviyede” değerlendirmesinde bulunulmuştu.

Bilgi notunda, geçen yılın sonu itibariyle Türkiye’nin yerel bankalarının finans dışı şirketlere verdiği kredilerin toplamda 149 milyar dolara ulaştığı belirtilirken, bu seviyenin 2010 yılında 74 milyar dolar olduğu hatırlatılmıştı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER