Merkez Bankası'ndan 'enflasyon' uyarısı

Faiz oranlarına ilişkin tartışmalar sürerken, Merkez Bankası enflasyonda düşüşün kalıcı olması için "sıkı duruş"un korunması gerektiği uyarısında bulundu.

Merkez Bankası'ndan 'enflasyon' uyarısı
br />Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK), faiz koridorunun üst bandında 0.25 puanlık indirim yapıldığı 24 Mart toplantısına ilişkin "toplantı özetleri" yayınlandı.

Son dönemde gıda ve enerji fiyatları enflasyonu olumlu yönde etkilerken, maliyet unsurlarındaki gelişmelerin çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi sınırladığına dikkat çekilen özetlerde, "Jeopolitik gelişmeler aşağı yönlü risk oluştursa da Avrupa ekonomilerindeki toparlanma dış talebi olumlu yönde etkiliyor. Petrol fiyatlarındaki düşük seyir ve ücret artışları gelir kanalı üzerinden yurt içi talebi desteklemektedir. Bu gelişmeler çerçevesinde, iktisadi faaliyet ılımlı büyüme eğilimini koruyor" saptaması yapıldığı ve şöyle denildi:

"Enflasyondaki iyileşme henüz sınırlı boyutta"

"Kurul, yakın dönemde hizmet ihracatına yönelik gelişmelerin talep, istihdam ve cari denge üzerinde aşağı yönlü risk oluşturduğuna dikkat çekti. Söz konusu riskin bu aşamada sınırlı olduğu, ancak orta vadeye dair daha sağlıklı bir değerlendirme yapmak için gelişmelerin bir müddet daha yakından izlenmesinin gerektiği ifade edildi."

Çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olması likidite politikasındaki "sıkı duruşun korunmasını" gerektirdiği de vurgulanan özetlerde, "Son dönemde ithal girdi maliyetlerindeki gelişmeler enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü riskleri azaltsa da çekirdek enflasyon görünümündeki iyileşme henüz sınırlı boyuttadır" denildi.

Döviz kuru ve asgari ücrette artışın etkileri

Birikimli döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkileri ile asgari ücretteki artışın enflasyonun ana eğilimindeki iyileşmeyi sınırladığı da vurgulanan PPK özetlerinde, "Gıda fiyatlarının yıllık artış oranında Şubat ayının ardından Mart ayında da kayda değer bir düşüş beklenmekle birlikte, bu düşüşün daha çok sebze fiyatlarından kaynaklanması, önümüzdeki dönemde gıda fiyatlarındaki oynaklığın devam edebileceğine işaret ediyor" uyarısı da yapıldı ve şu uyarının altı çizildi:

"Bu çerçevede Kurul, son dönemde enflasyonda gözlenen düşüşün kalıcı olması için likidite politikasındaki sıkı duruşun korunması gerektiğini belirtmiştir."

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER