Merkez Bankası enflasyon raporu açıklandı

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon tahmininde değişiklik yapmadı.

Merkez Bankası enflasyon raporu açıklandı
Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Başkan "Enflasyon tahminlerinde bir önceki rapora göre değişiklik yapmadık" dedi. Çetinkaya, 2016′da enflasyonun beklentisini yüzde 7,5′e, 2017 yılında yüzde 6′ya geriledikten sonra 2018 yılında yüzde 5 olarak istikrar kazanacağını belirtti.

Çetinkaya, küresel piyasalardaki gelişmelerin Türkiye ekonomisini olumlu etkilediğini söyledi. Çetinkaya, "Merkez Bankası olarak enflasyon görünümünde sıkı döviz likiditesinde destekleyici politikayı sürdürdük. 2016′nın ilk çeyreğinde enflasyon beklentilerini fiyatlama davranışlarını dikkate alarak likiditede sıkı duruşu sürdürdük. Küresel oynaklığın azalmasıyla geniş faiz koridoruna duyulan ihtiyaç azaldı" dedi.

Çetinkaya, küresel oynaklığın devam etmesi durumunda sıkı para politikasını daha dar bir faiz koridoru içinde uygulayacaklarını, önümüzdeki dönemde de sadeleşme adımlarına devam edeceklerini söyledi.

Murat Çetinkaya konuşmasını "Cari dengedeki iyileşme devam edecek. Ocak raporu varsayımına göre ham petrol varsayımını yukarı güncelledik. Ham petrol fiyatları varsayımı 2016 yılı için 37 dolardan 40 dolara güncellendi. Gıda fiyatlarındaki düşüşün kısa vadede devam etmesini bekliyoruz. Yıl sonu gıda enflasyonu varsayımı yüzde 9, 2017 için yüzde 8 olarak korundu. Baz etkisi kaynaklı yükselmesi beklenen enflasyonun dalgalı seyir izleyerek yıl sonunda yüzde 7.5 olacağını tahmin ediyoruz. Merkez Bankası fiyat istikrarını temel hedef olarak gözetecek. Tam anlamıyla fiyat istikrarına ulaşıldığını söylemek mümkün değil." şeklinde sürdürdü.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER