Küresel piyasalarda 'Trump' fiyatlaması sürüyor

Geçen hafta ABD başkanlık seçimini Donald Trump'ın kazanması, gelişmiş ülke tahvil faizlerinde hızlı yükselişi, hisse senedi piyasalarında volatilitenin artmasını, gelişmekte olan ülke varlıklarından kaçışı ve güvenli liman olarak görülen varlıklara ise talebin artmasını beraberinde getirmişti.

Küresel piyasalarda 'Trump' fiyatlaması sürüyor
Bu hafta ise ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın perşembe günü senatoda yapacağı sunum ile Trump'ın ekonomi kurmayları seçiminin yatırımcı risk algısında belirleyici rol oynaması beklenirken, yoğunlaşan veri akışının da hisse senedi piyasalarının yönü açısından önemli olacağı tahmin ediliyor.

Gelişmelerin etkisiyle hafta boyunca ABD pay piyasalarında hakim olan dalgalı seyrin cuma günü de devam ettiği görülürken, dolar endeksi 99'un üzerini test etti. Hafta kapanışında Dow Jones endeksi yüzde 0,21 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,54 yükselirken, S&P 500 endeksi yüzde 0,14 geriledi.

Analistler, bu hafta ABD'de enflasyon, perakende satışlar ve sanayi üretimi gibi önemli makroekonomik verilerin açıklanacağını anımsatarak, yeni başkan Trump cephesinden gelecek haber akışı ile Yellen'ın sunumunun takip edileceğini kaydediyor.

Avrupa tarafında, cuma günü avro/dolar paritesi aşağı yönlü seyrini üst üste beşinci güne taşıyarak 1,0831 ile 10 Mart'tan bu yana en düşük seviyeyi görürken, pay piyasalarında karışık bir seyir izlendi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,36 değer kazandı, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,43 ve Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,92 geriledi. Bugün ise Avrupa'da açıklanacak sanayi üretimi verisi öncesinde avro/dolar paritesi 1,0796 seviyelerinden işlem görüyor.

Asya tarafında bugün yoğun veri akışı izlenirken, hisse senedi piyasalarında karışık bir görünümün hakim olduğu dikkati çekti. Japonya ekonomisinin 3. çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,2 ile beklentilerin üzerinde büyümesi sonrasında sonrasında Nikkei endeksi yüzde 1,7 yükselişle 17.672,62 puandan kapandı. Çin'de ise ekim ayı sanayi üretimi ile perakende satışlar verisi sonrasında Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 artışla 3.204 puanda seyrediyor. Çin'de eylül sanayi üretimi yıllık yüzde 6,1, perakande satışlar ise yüzde 10 arttı. Aynı dönemde sabit varlık yatırımlarındaki artış ise yüzde 8,3 olarak gerçekleşti.

Yurt içinde Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi ise uluslararası piyasalarda yükselen faizlerin ve doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanmasının etkisiyle cuma günü 75.200 destek seviyesinin altına inerek 75.174,17 puandan kapanmıştı. Geçen hafta 3,3041 ile tarihi zirvesini görmesinin ardından cuma günü 3,25 seviyelerinde dengelenen dolar/TL de yeni haftaya 3,26 seviyelerinden başladı.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER