FED, faizleri artırmadı

ABD Merkez Bankası FED, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) kararını açıkladı. Faizlerde değişikliğe gitmeyen Amerikan para otoritesi, alt ve üst bandı 0,25-0,50 aralığında, iskonto faiz oranını da yüzde 1'de tuttu. Kararın 1'e karşı 9 oyla alındığı aktarıldı.

FED, faizleri artırmadı
FOMC toplantısının ardından yapılan açıklamada, istihdam piyasasının ekonomideki yavaşlamaya rağmen daha fazla iyileşmeye devam ettiği ve enflasyonun yakından izlendiği vurgulandı. Açıklamada, 'küresel risk' ifadesinin metinden çıkarıldığı görüldü. Bununla birlikte küresel ekonomik ters rüzgarların takip edildiği de kaydedildi ve "Komite enflasyon göstergelerinin ve global ekonomik, finansal gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyor." denildi.

Enflasyonda son dönemde toparlanma yaşandığı belirtilen açıklamada, düşük enerji fiyatlarına işaret edilerek, enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine yükseleceğine olan güvenin sürdüğü belirtildi.

FED'in faizleri masaya yatıracağı bir sonraki toplantısı 14-15 Haziran'da gerçekleştirilecek. Amerikan para otoritesi, 2006'dan bu yana ilk faiz artırımını geçen sene Aralık ayında yapmıştı. Politika faizini yüzde 0-0,25 aralığından yüzde 0,25 – 0,50 aralığına yükseltmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER