Dolar yönünü yukarıya çevirdi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yeni bir faiz artışına yaklaşmakta olduğuna ilişkin açıklamalar, doların yönünü yeniden yukarıya çevirdi. ABD para birimi yeni güne 2.93 liranın üzerinde başladı.

Dolar yönünü yukarıya çevirdi
br />Fed'i oluşturan eyalet merkez bankalarından New York ve Atlanta'nın başkanları, ayrı ayrı yaptıkları konuşmalarda, ABD ekonomisindeki gelişmelerin, Fed'i yeni bir faiz artışına daha yaklaştırdığına dikkat çektiler.

Bu açıklamaların etkisiyle uluslararası piyasalardaki güç kazanan dolar, önemli para birimleri karşısında yükseldi. Doların bu yükselişi lirayı da etkiledi ve Cuma günü 2.96 liranın üzerindeyken, dün 2.91 liraya kadar inen ABD para birimi, bu sabah 2.9365 lira düzeyine çıktı. Dolardaki aşağı yönlü hareketlerin etkisiyle 2.30 liranın altına Avrupa para birimi de, yeni günde 2.3070 - 2.3080 lira aralığında işlem gördü.

ABD Merkez Bankası'nın son faiz toplantısına ilişkin tutanaklar bugün TSİ 21:00'de açıklanacak. Piyasalar, açıklanacak tutanaklarda da, Fed'in faiz konusunda olası bir adımın ipuçlarını arayacak.

DHA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER