Dolar ne kadar oldu?

ABD'de Fed'in faizleri önümüzdeki ay artırabileceği beklentilerinin kuvvetlenmesiyle gelişmekte olan ülke para birimleri sert satış baskısı altında kalırken Türkiye piyasaların tatil dönemindeki illikit işlemlerde 3 seviyesini test eden dolar/TL güne 2.99 civarında başladı. AKP'nin 22 Mayıs'ta düzenlenecek olan olağanüstü kongresi için yeni genel başkan adayı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olarak belirlenmesi ardından piyasalar başta ekonomi yönetimi olmak üzere yeni kabinenin nasıl şekilleneceğini, ekonomi politikalarında değişiklik olup olmayacağını takip edecek.

Dolar ne kadar oldu?
br />Yıldırım pazar günü gerçekleşecek kongrenin ardından AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık görevlerini Ahmet Davutoğlu'ndan alacak ve yeni hükümeti kurmakla görevlendirilecek. İşlemlerin likit piyasada son olarak gerçekleştiği 18 Mayıs'ta saat 17:30'da 2.97 civarında işlem gören dolar/TL Fed açıklamaları ve sonrasında takip edilen siyasi gelişmeler ile 3.0005 seviyesine yükseldikten sonra bugün güne saat 08:03'te 2.9906 seviyesinden başladı. Ardından dolar 2.98 seviyesine kadar geriledi.

FED'DEN FAİZ SİNYALİ

Yıldırım isminin beklenen bir isim olması nedeniyle piyasalarda anlamlı bir tepki görülmediğini belirten bir bankanın döviz masası müdürü, "Ekonomi politikalarına ilişkin soru işaretleri devam ederken Fed Haziran'da faiz artırabilirim mesajı verdi. Bizde ise faiz indirimi istekleri devam ediyor. Böyle bir ortamda arkasında gerçek bir sebep olmadan yapılacak faiz indirimleri TL'nin kırılganlığını artıracaktır" dedi ve ekledi:
"Enflasyonun kalıcı olarak yönünü aşağı çevirdiği piyasalarca tam olarak kabul görmemişken atılabilecek faiz adımları soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği önümüzdeki döneme ilişkin en büyük soru işareti olacak. Piyasalar bu ismi ve ardından olası icraatlarına yönelik yeni fiyatlamalar yapmak isteyebilir."
İşlemlerin likit piyasada gerçekleştiği 18 Mayıs'ta 3.16 civarında işlem gören sepet bazında TL bu sabah aynı saatte 3.1703 euro/TL ise 3.3501 seviyesinde işlem görüyor. Fed'in Nisan ayında yaptığı toplantı tutanaklarına göre banka yetkilileri, ABD ekonomisinin Haziran ayında bir faiz artışı için daha hazır olabileceğine inanıyor. Haziran ayında faizleri artırma ihtimalinin masada olması, Fed'in yeniden para politikasını sıkılaştırmaya, Wall Street'in tahmin ettiğinden daha yakın olabileceğini gösteriyor.
CME Group'a göre Çarşamba akşamı açıklanan tutanaklar öncesinde yatırımcılar Haziran ayında bir faiz artışına yüzde 19 ihtimal verirken, bu oran tutanakların ardından yüzde 34'e çıktı. Fed faiz artışının tahmin edilenden yakın olabileceğine yönelik beklentilerle Doların diğer büyük para birimleri karşısındaki hareketini izleyen endeks neredeyse son iki ayın zirvesine çıktı. Dolar endeksi 95.502 seviyesine kadar çıkarak 29 Mart'tan bu yana zirveyi görmesinin ardından 95.289'a geriledi. Endeks bu hafta yüzde 0.8 yükselirken, geçtiğimiz üç haftada yüzde 2.4 artış kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER