Canikli: 2017'de yüzde 4'ün üzerinde büyüyeceğiz

Başbakan Yardımcısı Canikli, Türkiye ekonomisinin şaşırtmaya devam edeceğini belirterek, "2017 büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edilecek. 2017'de yüzde 4'ün üzerinde büyüyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Canikli: 2017'de yüzde 4'ün üzerinde büyüyeceğiz

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yazılı açıklamasında, 2016 yılı büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ekonomisinin güçlü büyüme performansının 2016 yılının son çeyrek büyüme rakamıyla teyit edildiğine işaret eden Canikli, yüzde 3,5'lik güçlü büyümenin, iç ve dış talebi artıran tedbirlerle piyasaların likidite problemi oluşumunu engelleyen tedbirlerin sonucu olduğunu bildirdi.

"Türkiye ekonomisi şaşırtmaya devam edecek"

Nurettin Canikli, açıklamasında şunları kaydetti:

"2016'nın üçüncü çeyreğindeki daralmadan sonra hiçbir uluslararası finans kuruluşu son çeyrekte böyle yüksek bir büyüme beklemiyordu. Türkiye ekonomisi şaşırtmaya devam edecek. 2017 büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edilecek. 2017'de yüzde 4'ün üzerinde büyüyeceğiz. Yüksek büyüme işsizlik rakamlarını da ikinci yarıdan itibaren düşürecek. Yıl sonunda tek haneli rakamları göreceğiz. Bu aydan itibaren ihracatın büyüme üzerindeki net katkısı belirgin hale gelecek, dış ticaret açığı ve cari açıktaki iyileşme artacak. Enflasyon ve faizlerdeki aşağı yönlü hareketleri birlikte izleyeceğiz. Üçüncü çeyrekteki daralmayı ve büyüme beklentilerinin zayıflamasını gerekçe göstererek Türkiye'nin notunu düşüren kredi derecelendirme kuruluşlarının, son çeyrek güçlü büyüme rakamı karşısında ne yapacaklarını, nasıl bir karar alacaklarını gerçekten merak ediyorum."

AA

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 14:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER