Ağbal, enflasyon rakamlarını değerlendirdi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve konfederasyon yönetimini ziyaret etti.

Ağbal, enflasyon rakamlarını değerlendirdi
Burada yaptığı konuşmada, bugün açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ağbal, "Eylül ayı enflasyon rakamları hepimiz için sevindirici, enflasyon ne kadar aşağı gelirse bu hepimiz için iyi demektir." diye konuştu.

Ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 8,1 seviyesinde olduğunu hatırlatan Maliye Bakanı Ağbal, "Eylül ayındaki yüzde 0,18 rakamından sonra, enflasyon yüzde 7,3'e geriledi. Enflasyonda yaklaşık yüzde 0,8'lik bir iyileşme var. Temmuz ayında yüzde 8,8'e kadar yükselen enflasyon eylül ayında yüzde 7,3'e indi. Bu bizler için son derece sevindirici, ekonomimiz için son derece güzel bir gelişme." değerlendirmelerinde bulundu.

Ağbal, gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki fiyatların düşüşünün de sevindirici olduğuna işaret ederek, "Gıda enflasyonu olumsuz anlamda enflasyonu etkilediği gibi, bu ayda olduğu gibi olumlu manada da enflasyonu aşağı çekebiliyor." ifadelerini kullandı.

Bu noktada pazarcılar ve kasaplar odası başkanları ile görüştüklerini kaydeden Ağbal, şöyle devam etti:

"Gıdada enflasyonu aşağı çekecek yapısal tedbirleri hep birlikte, sektör temsilcileri ile görüşerek alacağız. Gıda Komisyonu yeniden yapılandırıldı. Gıdada enflasyonu kalıcı bir şekilde aşağı çekecek yapısal reform niteliğindeki düzenlemeleri tek tek yapacağız. Özellikle Hal Yasası ve düzenlemeleri başta olmak üzere üretilen ürünün, üretimden doğrudan tüketicinin eline geçmesini sağlayacak yasal düzenlemeleri de yapacağız."

"Eylülde çekirdek enflasyon da aşağı yönlü seyir gösterdi"
Bakan Ağbal, eylül ayında çekirdek enflasyonun da aşağı yönlü seyir gösterdiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bu durum da bizim için sevindirici. Yüzde 8,4 olan çekirdek enflasyon oranı, yüzde 7,7'ye geriledi. Bu da hepimiz için önemli. Merkez Bankamız bir süredir, özellikle faiz oranlarına ilişkin olarak ekonomiyi rahatlatacak kararlar alıyor. Rasyonalitesi olan, ekonominin gerçeklerine uygun bir şekilde faiz oranlarını aşağı çekiyor. Eylül ayında çekirdek enflasyondaki aşağı yönlü bu gelişme de Merkez Bankasının faiz indirim kararlarını destekleyen önemli bir gelişme oldu. İnşallah Merkez Bankasının faiz indirimi ile ilgili kararları ekonomik gerçeklerine uygun olarak devam edecek."

Ağbal, enflasyonun aşağı yönlü olmasının ekonomiye ilişkin yıl sonu beklentilerini de olumlu etkilediğini vurguladı.

Esnaf 11 milyar lira borcunu yapılandırdı
TESK binasındaki ziyarette konuşan Bakan Ağbal, bir esnaf çocuğu olarak esnaf kesiminin sorunlarını bildiğini söyledi.

Esnafın işleri iyi gittiği zaman ülke ekonomisinde de işlerin iyi gittiğini dile getiren Ağbal, hükümet olarak esnafın ekonomik anlamda daha iyi noktalara gelmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Esnafı ayakta tutacak kararların teker teker alınması gerektiğini anlatan Ağbal, bu zamana kadar alınan kararları esnaf temsilcileri ile konuşarak hayata geçirdiklerini belirtti.

Borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında da bilgi veren Ağbal, başvuruların 31 Ekim'de sona ereceğine dikkati çekerek, esnafı yapılandırma başvurusunda bulunmaya davet etti.

Yapılandırmaya ilişkin son verileri de paylaşan Ağbal, "Bugün itibarıyla 1 milyon 958 bin 425 esnafımız, vatandaşımız müracaat etmiş. Başvurular gayet güzel gidiyor. Bugüne kadar 11 milyar liralık alacağı yeniden yapılandırmışız. Bu da gayet güzel." diye konuştu.

Ağbal, matrah artırımı düzenlemesinden yararlanmak için de 153 bin esnafın başvuruda bulunduğunu belirterek, geçmişi temizlemek adına esnafın 2,7 milyar liralık ödeme taahhüdünde bulunduğunu ifade etti.

Kanunun tarihi fırsatlar sunduğunun altını çizen Ağbal, kanun kapsamında faizleri önemli ölçüde indirdiklerini, gecikme zamlarını tamamen sildiklerini, bunun yerine geçmiş dönemde enflasyon ne kadarsa o oranda enflasyonu baz alarak hesaplama yaptıklarını hatırlattı.

"Maliye, borcunu ödeyen esnafımızın kötü gününde elinden tutacak"
Geçmişte borçlarını düzenli ödeyen mükellefleri ilgilendiren düzenlemelere ilişkin ise Ağbal, "Borçlarını aksatmadan ödeyen iyi mükellefe devletin bir takdir belgesi sunması lazım. Bunun da yolu vergi indirimi. İnşallah onu da hayata geçireceğiz. Devlet iyi gün dostu olduğu kadar kötü gün dostu da olmalı. Bir esnafımız, borçlarını tıkır tıkır ödemiş. İşleri iyi gitmiş. İşleri iyi giderken Maliyeye ödemesi gerekenlerde hiçbir aksama meydana getirmemiş ama insanlık hali bir gün çek dönmüş geriye. Sıkıntıya girmiş, ödeyememiş. Biz hemen ödeme mektubu gönderiyoruz. Bir dakika biz o vatandaşımıza dememiz lazım ki 'Yahu sağlığında, sıhhatinde bir sıkıntı var mı? Sen normalde borçlarını düzenli ödeyen bir mükelleftin. Yapabileceğimiz bir şey var mı? Sen bu kadar borcuna sadık bir insansan, bugün de bir sorunun varsa biz de senin elinden tutacağız.' Bunun da yasal düzenlemesini getiriyoruz. Dolayısıyla iyi gününde borcunu ödeyen esnafımızın kötü gününde en önce elinden Maliye tutacak." değerlendirmesini yaptı.

Trafik cezalarının yapılandırılması konusuna da değinen Ağbal, ana para dışındaki faizin yüzde 60-70 oranında silindiğini dile getirdi. Ağbal, peşin ödeme durumunda ise bir miktar daha faiz indirimi yapıldığını kaydederek, vatandaşlara bu imkandan yararlanma çağrısında bulundu.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER