Ağbal: 9,4 milyar lira ödenmemiş vergi borcunu yapılandırdık

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinin (TÜRMOB) yeni hizmet ve eğitim binasının açılışına katıldı. Açılış kurdelesini TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı ile birlikte kesen Ağbal, yeni tesisin hayırlı olmasını diledi.

Ağbal: 9,4 milyar lira ödenmemiş vergi borcunu yapılandırdık
Burada yaptığı konuşmada, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmalara değinen Ağbal, 3-4 yılda bir bu tür düzenlemeler yapılmasının aslında doğru olmadığını, bunların vergi sisteminde yapısal sorunlara işaret ettiğini söyledi. Bakan Ağbal, "3 yılda bir yeniden yapılandırma kanunu yapıyorsak demek ki iyi tahsilat yapamıyoruz. İyi tahsilat yapsak zaten yeniden yapılandırma kanununa ihtiyaç olmaz." dedi.

Maliye Bakanlığının ödeme gücü olan vatandaştan vergiyi tam ve zamanında alabilmesinin esas olduğunu vurgulayan Ağbal, şöyle devam etti:

"Gerçekten ödeme gücü olmayıp ödeyemeyen mükellefin de elinden tutmak... İyi gün dostu olduğumuz kadar kötü gün dostu da olacağız. Bir vergi mükellefi vergi borçlarını sürekli bir şekilde ödemiş, bakıyorum geçmişine ödemiş, ama bir gün gelmiş ödeyememiş. Bir arayıp hal hatır soruyor muyum? 'Bugüne kadar her şeyi çok güzel ödedin kardeşim, acaba bir hastalığın, sıkıntın mı var, ne oldu?' diyor muyuz? Demiyoruz, ödeme emri gönderiyoruz. Dolayısıyla burada mutlaka ve mutlaka özellikle ödeme güçlüğü içinde olduğu için vergi borçlarını ödeyemeyen iyi niyetli mükelleflerin bu zor günlerinde onlara kolaylık getirecek bir çalışmayı yapıyoruz. Bunu da yapmak borcumuz. İyi gününde bu ülkenin kamu harcamaları için cebindeki parayı getirip ödeyen mükellefin, zor gününde en fazla şefkati vergi dairesinden, vergi idaresinden ve devletten görmesi lazım. İnşallah bunun düzenlemelerini tek tek yapacağız."

Düzenlemeler 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayan dönemlerde olacak
Vergi inceleme süresine de değinen Ağbal, 5 yıllık vergi inceleme süresinin uzun olduğunu söyledi. Diğer ülke örneklerini incelediklerini anlatan Ağbal, Türkiye'nin bu süreyi kısaltması gerektiğini dile getirdi. Ağbal, "İnşallah vergi inceleme süresini, yakında yapacağımız yasal düzenlemeyle 3 yıla düşüreceğiz. Bu en azından mükelleflerimizi geriye dönük olarak daha da rahatlatacak, ama Maliye İdaresi de kusura bakmasın kimse, bugüne ilişkin çalışacak. Gerek zor durumda olan mükelleflerle ilgili yapacağımız düzenleme gerek bu vergi incelemesiyle ilgili yapacağımız düzenleme tabiatıyla 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayan dönemlerde olacak. Geçmişi geçmişin hesaplarıyla devam ettireceğiz, ama yeni bir geleceği inşallah kuracağız." diye konuştu.

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunun uygulanmaya başlandığını anımsatan Ağbal, bugün itibarıyla 1 milyon 835 bin mükellefin bu kanundan yararlanmak için müracaat ettiğini bildirdi.

Önceki yıllarla karşılaştırıldığında bu kez başvuru sayılarının daha yüksek olduğuna işaret eden Ağbal, 1 milyon 835 bin mükelleften 1 milyon 711 bininin yeniden yapılandırma için, 125 bin mükellefin de matrah artırımı ve kayıtların düzeltilmesi için başvurduğunu belirtti. Bakan Ağbal, "Bugün itibarıyla yaklaşık 9,4 milyar lira ödenmemiş vergi borcunu yapılandırmış durumdayız. Yine matrah ve vergi artırımı kayıt düzeltmelerinden de 1,5 milyar liralık tahakkuku yapmış olduk. Uygulamalar devam ediyor, 31 Ekim son başvuru tarihi."

"Bu yasaların 2016, 2023 Türkiyesi'nde devam etmesi mümkün değil"
Naci Ağbal, dolaylı vergilerde yükün yüksek olduğunu belirterek, bunun ekonomi ve vergi yapısından kaynaklandığını söyledi. Türkiye'nin kalkınması ve büyümesi için dolaylı vergiler konusunda dikkatli hareket edilmesi gerektiğini dile getiren Ağbal, işletmelere yük oluşturan, kayıtlı olmayı adeta caydıran vergi düzenlemelerinin kaldırılması gerektiğini, buna yönelik uygulamalara damga vergisi, harçlar, banka sigorta muameleleri vergilerine yönelik düzenlemelerle başladıklarını anımsattı.

Bu konuda yapılması gereken çok iş bulunduğunu bildiren Ağbal, "Ben Maliye Bakanı olarak Gelir Vergisi Kanununun mevcut halinden memnun değilim, Vergi Usul Kanununun mevcut halinden memnun değilim. 1950-1960'larda, o dönemin ekonomik koşullarına uygun olarak hazırlanan ve o dönemde geçerli olan bu yasaların artık 2016, 2023 Türkiyesi'nde devam etmesi mümkün değil." diye konuştu.

Söz konusu yasaları hazırlayanları rahmetle anan Ağbal, bunların o dönemler için çok doğru düzenlemeler olduğunu ifade etti. Sonraki yıllarda sadece o gününün ihtiyaçlarını karşılayan düzenlemeler nedeniyle yasaların karışık hale geldiğini anlatan Ağbal, "Artık bu yasalar sürdürülebilir değil. Onun için Gelir Vergisi ve Vergi Usul Kanununu değiştirmek istiyoruz." dedi.

aa

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER