ABD Doları 18 Temmuz'dan Beri En Düşük Seviyede

Güne 2.95'in üzerinde başlayan dolar/TL ABD'de ÜFE'nin beklentinin aksine temmuzda düşmesinin ardından 2.94'e geriledi.

ABD Doları 18 Temmuz'dan Beri En Düşük Seviyede
ABD'de açıklanan verilerin büyüme ve enflasyonun beklentilerin altında kalabileceğini ve dolayısıyla Fed'in faizleri artırmak için acele etmeyebileceğini göstermesiyle dolar/TL 2.96'lı seviyelerden 18 Temmuz'dan beri en düşük olan 2.9445'e kadar geriledi.

ABD VERİLERİ BEKLENİYORDU

Piyasalarda Moody's'den Cuma günü bir kredi notu indirimi gelmemesi ardından başlayan iyimserlik eğilimi Rusya ile ilişkileri normalleştirmek üzere atılan adımlarla devam ederken, bankacılar kurda anlamlı bir hareket görmek için bugün 15:30'daki ABD verilerini bekliyorlardı.

ABD'DEKİ BEKLENTİLER YATAY KALDI

ABD'de perakende satışlar Temmuz ayında artış beklentilerine rağmen yatay kalarak, tüketicilerin kıyafet ve diğer ürünleri alımlarını yavaşlattığı sinyalini verdi ve yılın üçüncü çeyreğinde ekonomik büyümedeki hızın da azalabileceğine işaret etti.

BEKLENTİNİN AKSİNE FİYATLAR DÜŞTÜ

ABD'de üretici fiyatları ise Temmuz ayında artacağı beklentilerinin aksine hizmet ve enerji ürünlerindeki fiyat düşüşlerinin de etkisiyle geriledi ve Fed'in faizleri artırmak için baz aldığı enflasyon hedefi için alarm verdi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "ABD'de büyümeye ilişkin öncü veriler kötü gelirken enflasyonun da istenilen hızda yükselmediğini işaret eden verilerle karşı karşıyayız. Verilerinin kalıcı bir trende işaret edip etmediğini bilmiyoruz ancak yine de FED faiz artışlarının hızını yavaşlatabilecek veriler olması nedeniyle TL'ye olumlu yansıyor" dedi.

DOLAR 2.94 SEVİYELERİNDE

Bugüne 2.96 civarında başlayan dolar/TL, ABD verileri ardından 2.9445'e kadar geriledikten sonra saat 16:06'da 2.9472/2.9478 seviyesinde işlem gördü.

Dolar/TL geçen haftayı Moody's endişesi ile 3.02 civarında tamamlamıştı.

Bu sabah güne 3.13 civarında başlayan sepet bazında TL aynı saatte 3.1229/3.1241, 3.30 civarında olan euro/TL ise 3.3007/3.3019 seviyesinde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER