ABD'de faiz artışında 'öteleme' sinyali doları frenledi

ABD'de, uzun aradan sonra geçen Aralık'ta başlayan faiz artırımlarının devamına ilişkin beklentilerin zayıflaması dolardaki artışı frenledi.

ABD'de faiz artışında 'öteleme' sinyali doları frenledi
br />ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in, dün yaptığı bir konuşmada, faiz artırımı için yakın dönemden bir tarihe işaret etmemesi, dolarda geçen hafta başlayan yukarı yönlü hareketi durdurdu.

Yellen'in konuşması öncesinde 2.90-2.91 lira aralığında hareket eden dolar yeni günün ilk işlemlerinde 2.9040 liradan işlem gördü. Dolar karşısında 1.13 düzeyinde bulunan euro da yeni güne 3.30 liranın hemen altında başladı.

Fed Başkanı, konuşmasında ABD ekonomisindeki gelişmelere ilişkin genel olarak "olumlu" sinyaller verse de, geçen Mayıs ayında yaptığı konuşmasında faiz artışının "önümüzdeki aylar"da yapılacağına ilişkin sözünü yinelemedi.

Yellen buna karşılık, ABD ekonomisini yavaş talep ve üretim, enflasyon ve dış risklerin beklediğini, ancak bu risklerin üstesinden gelineceğinin altını çizerek, bundan sonraki olası faiz artışlarının "kademeli" olabileceğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER