Rektörler YÖK'te toplandı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Türkiye'deki devlet ve Vakıf üniversitelerinin rektörleriyle yaptığı olağanüstü toplantıda, bütün üniversitelerce hazırlanan ortak açıklamayı okudu. Saraç, "Anayasal olarak YÖK'ün doğrudan bağlı olduğu makamın sahibi olan ve sağlam iradesiyle bu büyük badirenin atlatılmasını Sayın Cumhurbaşkanımıza Türk akademik camiasının başkanı olarak bir kez daha engin duygularımızla bağlılığımızı ve bu buhranlı dönemde göstermiş olduğu liderlikleri dolayısıyla da şükranlarımızı arz ediyorum" dedi.

Rektörler YÖK'te toplandı
YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türkiye'deki devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleriyle bir araya geldi. Bütün üniversitelerce yapılan ortak açıklamayı okuyan Yekta Saraç, "Hem marifet hem de fazilet sahibi olarak mezun ettiğimiz her evladımızın bu milletin istikbali ve ikbali için çalışacağına gönülden inanıyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin bir demokrasi ülkesi, üniversitelerin de milletin değerlerine ve devletine bağlı kurumlar olduğunu belirten Saraç, şöylerini şöyle sürdürdü:

"Yetiştirdiğimiz ve yetiştireceğimiz nesiller, milletin ay yıldızlı bayrağının ve ülkenin bölünmez bütünlüğünün sahibidirler. Her bir gencimiz âlemleri içinde taşıyan bir değerdir ve bu güç onları zalimin değil mazlumun, anarşinin değil, istikrarın, kanunsuzluğun değil hukukun ve kanunların yanında kılar. Vatansever nesiller yetiştirmenin önemi ruh ve vicdan dünyamızın derinden sarsıldığı bu günlerde ne kadar da ehemmiyet kazanmakta. Gördük ki, vatanseverlik ve vatansever nesiller yetiştirmek tüm 21. Yüzyılın değerlerinin en önünde ve üzerindedir. Yetiştirdiğimiz gençler ülkelerine ve milletinin değerlerine bağlı ve bu bağlılığı başka hiçbir aidiyetle kıyaslamayan bir vicdanla donanmalıdırlar. Bunu tam anlamıyla gerçekleştirmeye dünden bugün daha büyük bir azimle çalışacağız."

Türkiye'deki üniversitelerin akıl, bilim, iman ve irfanla hiç durmadan yoluna devam edeceğini kaydeden Yekta Saraç, "Takdir edersiniz ki demokrat bir ülkenin en değerli kaynağı gelişmenin amacı ve aracı olan insana değer veren sistemlerdir. Bu sistemleri ciddi bir disiplin içerisinde sizler yöneteceksiniz. Değerli hocalarım anayasal olarak YÖK'ün doğrudan bağlı olduğu makamın sahibi olan ve sağlam iradesiyle bu büyük badirenin atlatılmasını Sayın Cumhurbaşkanımıza Türk Akademik Camiasının Başkanı olarak bir kez daha engin duygularımızla bağlılığımızı ve bu buhranlı dönemde göstermiş olduğu liderlikleri dolayısıyla da şükranlarımızı arz ediyorum. Hâkimiyet kayıtsız şartsın milletindir" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın okunmasının ardından basına kapalı olarak devam edecek olan toplantıda, Fethullahçı Terör Örgütü'nün Paralel Devlet Yapılanmasına karşı, yükseköğretim kurumlarında şimdiye kadar alınan önlemler ve kararlar masaya yatırılarak, akademik camianın bu yapıdan tamamen temizlenmesi için atılacak yeni adımlarının etraflıca görüşüleceği belirtiliyor.

 

cihan

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER