Öğretmenlerin yüzde 86'sı geleceğine güvenle bakmıyor

Türk Eğitim-Sen'in yaptığı araştırmada, öğretmenlerin ekonomik ve siyasi baskı kıskacında olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre, öğretmenlerin yüzde 85,6'sının geleceğe güvenle bakmadığı belirtildi.

Öğretmenlerin yüzde 86'sı geleceğine güvenle bakmıyor
24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi, Türkiye'de öğretmenlerin yaşam standartlarına ilişkin Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırma sonuçlarını değerlendiren Türk Eğitim-Sen, "öğretmenlerin ekonomik, sosyal ve mesleki anlamda yığınla sorunu bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın özellikle öğretmenlerin ekonomik ve sosyal hakları ile ilgili vurdumduymaz bir tavır içinde olduğunu, çözüm yerine çözümsüzlüğü tercih ettiğini, bunun sonucu olarak da öğretmenlerin büyük bir yılgınlık içerisinde bulunduğu görülmektedir. Anket sonuçları; eğitim camiasında son yıllarda yaşanan baskı, adam kayırma, kadrolaşma ve hak edenlerin hakkını gasp etme çalışmalarının öğretmenlerin verimini, başarısını olumsuz olarak etkilediğini göstermektedir." ifadelerine yer verdi.

Araştırmada tespit edilen sonuçlardan bazıları şöyle: Yüzde 89.7'si zam oranlarının ekonomik kayıplarını telafi etmeyeceğini, yüzde 85.6'sı geleceğine güvenle bakamadığını, yüzde 27.3'ü geçinmek için ek iş yaptığını, yüzde 79.2'si son beş yıl içinde bankadan kredi çektiğini, yüzde 94'ü kredi kartı kullandığını, yüzde 87.9'u liyakat sahibi olmayan, yandaş ve torpilli kişilerin yönetici yapıldığını, yüzde 81.1 öğretmenlere ve idarecilere siyasi baskı yapıldığını, yüzde 57.3'ü Devlet Okullarının en büyük sorunu olarak torpilli yönetici atamaları ve siyasi/ideolojik yapılanmayı gördüğünü, yüzde 95.6'sı ücretli öğretmenliği olumsuz baktığını söylüyor.

cihan

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER