Fen bilgisi öğretmeni mısır sapından kağıt üretti

Osmaniye'de fen bilgisi öğretmeni Abdullah Tabur, öğrencileriyle birlikte yaptığı çalışma sonucunda, mısır sapından kağıt ve karton yaptı.

Fen bilgisi öğretmeni mısır sapından kağıt üretti

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde fen bilgisi öğretmeni olan Abdullah Tabur ile üç ortaokul öğrencisi, mısırın sapının tarlada arta kalan kısmını ve koçanını laboratuvar ortamında kağıt ve kartona dönüştürmeyi başardı. Yaz aylarında Çukurova bölgesinde mısır hasadının ardından yakılan anızın çevreye verdiği zarardan yola çıkan öğretmen Abdullah Tabur, öğrencileriyle birlikte iki yıl önce başlattığı projede laboratuvarda kağıt üretti.

Mısırın sapı, tarlada kalan anızı, koçanı ve aynı zamanda her türlü bitkisel atığın elektriğe de dönüşeceğini iddia eden Abdullah Tabur, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Projesinin hem çevre kirliliğini azaltacağını hem de ekonomiye büyük katkısı olacağını belirten Tabur, "Tarlada kalan anız Çukurova bölgesinde çoğunlukla yakılıyor. Bu hem çevreye büyük zarar veriyor hem de toprak kalitesini düşürüyor. Öğrencilerimle birlikte iki yıl önce bir çalışma başlattık. Anız nasıl değerlendirilir diye düşündük. Mısır sapından, buğday sapından hatta her türlü bitkisel atıktan kağıt, karton, poşet üretileceğini bulduk. Bunu da laboratuvar ortamında yaptığımız deneylerle ispatladık. Dünyanın çeşitli yerlerinde şu anda bu tür bitkisel atıklardan elektrik üretildiğini biliyoruz. Bizim şu anki yaptığımız çalışmada daha az maliyetle bu atıklardan elektrik üretmek” dedi.

Mısırın arta kalan bitkisel atığından kağıt ve karton üretmenin hemen hemen maliyetsiz bir iş olduğunu belirten Abdullah Tabur “Bu bitkisel atıklar sekiz saat gibi kısa bir süre içinde kağıda dönüşebiliyor. Su ile bitkisel atığı kaynatıyoruz. Kaynayan ve hamur şekline gelen mısır sapı ve koçanına Çukurova bölgesinde kehribar denen ağaç bitkisel reçinesini katıyoruz. Bu şekilde çok da dayanıklı bir kağıt ve karton üretiyoruz” diye konuştu.

Projeye katılan ortaokul öğrencisi Erol Kolukırık ise, “Anız yakıldığında tarlada bulunan tüm canlılar yanarak ölüyor. Her canlının yaşama hakkı var. Tarladaki canlıları yakarak öldürmekte aynı zamanda günah. Onun için özellikle bu sebepten böyle bir çalışma yapmaya karar verdik” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 18:44

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER