Rusya: ABD’nin Suriye’de askeri işbirliği önerisini görüşmeye hazırız

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Suriye'de askeri işbirliği teklifini görüşmeye hazır olduklarını bildirdi.

Rusya: ABD’nin Suriye’de askeri işbirliği önerisini görüşmeye hazırız
Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rus haber ajansı Novosti'ye yaptığı açıklamada ABD'nin Moskova ile Suriye'de askeri işbirliğini artırması yönünde kendilerine henüz bir teklif ulaşmadığını söyledi. Sergey Ryabkov,"Bununla ilgili raporlar gördük. Böyle bir teklif gelmesi durumunda bunu dikkatli bir şekilde değerlendireceğiz. Terörle mücadelede yakın işbirliği gerçekten gerekli" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın uzun zamandır Washington'a bu yönde adım atmasını istediğini ifade eden Ryabkov, ancak ABD tarafının bu tekliflere açık bir şekilde yanıt vermediğini söyledi.

ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, ABD'nin Rusya ile Suriye'deki askeri işbirliğini derinleştirecek öneri hazırladığını yazdı. ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanan öneride ABD'nin, Nusra Cephesi'ni bombalayan Rusya'ya hedef tespiti ve koordinasyon gibi konularda teknik destek vermesi öngörülüyor.

Söz konusu teklife göre; Rusya da buna karşılık Esad rejiminin, ABD'nin terörist olarak görmediği ılımlı muhalifleri vurmasını engelleyecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER