Putin: İran'ın ŞİÖ üyeliği önünde hiçbir engel kalmadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran'ın Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) üyeliği önünde herhangi bir engelin kalmadığını ifade etti. Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen ŞİÖ Liderler Zirvesi'nde konuşan Rusya lideri, Tahran'ın nükleer sorununun da çözüldüğünü hatırlatarak, İran'ın ŞİÖ üyeliği önünde herhangi bir engelin kalmadığını dile getirdi. Putin, "İran'ın nükleer sorununun çözümünün ve BM yaptırımlarının kaldırılmasının ardından İran'ın ŞİÖ'ye üyeliği başvurusunun önünde bir engel kalmadı."dedi. Putin, ayrıca Hindistan ve Pakistan'ın gelecek sene yapılacak zirveye kadar ŞİÖ'ye üyelik süreçlerini tamamlamasını beklediklerini dile getirdi.

Putin: İran'ın ŞİÖ üyeliği önünde hiçbir engel kalmadı
Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un ev sahipliğinde düzenlenen zirveye; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi jinping, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev,
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman katıldı.

Toplantıda örgütün dönem başkanı sıfatıyla konuşan ev sahibi ülkenin lideri Kerimov, geçen yıl Rusya'daki liderler zirevsinde alınan kararların hayat geçirilmesi için yoğun çaba harcadıklarının altını çizdi.

Çin'in Şanghay şehrinde; Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından 1996'da kurulan örgüte Şanghay Beşlisi ismi verildi. Örgüte 2001 yılında Özbekistan'da katıldı. Özbekistan'ın katılımıyla oluşum Şanghay İşbirliği Örgütü ismini aldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER