'Kuru kafa' şeklinde görülen Matthew kasırgası ABD'ye ulaştı!

Karayip ülkesi Haiti'de en az 339 kişinin ölümüne neden olan Matthew kasırgasının uydu görüntüsü tüyler ürpertti. Kasırga az önce ABD'nin Florida kıyılarını etkisi altına almaya başladı.

'Kuru kafa' şeklinde görülen Matthew kasırgası ABD'ye ulaştı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz ayrışmayı değil beraber yaşamayı, birlikte yaşamayı ve en önemlisi huzur içinde yaşamayı temel felsefe edindik." dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, sözlerine "En büyük dileğimiz huzurlu bir Türkiye." diyerek başladı.

"Elbetteki farklılıklarımız olacak ama farklılıkları ayrışma gerekçesi olarak değil zenginlik olarak kabul ettiğimizde emin olun bu güzel ülkede hepimiz huzur içinde yaşayabiliriz.'' ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu,  ''Buna engel olanın da siyaset kurumu olduğunu bütün vatandaşlarımızın bilmesi lazım." değerlendirmesini yaptı.

CHP olarak görüşü ne olura olsun, kimliği, inancı ne olursa olsun, Türkiye coğrafyasının neresinde yaşarsa yaşasın, bütün vatandaşları kucakladıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Hiçbir ayrım yapmıyoruz. Sadece ben mi? Hayır. Bütün belediye başkanlarımız da aynı görüş ve felsefeyle hareket ediyorlar. Yardım götürürken hangi partiden diye sormuyorlar, hangi kimliktensin, nereden buraya geldin, hangi inanca sahipsin diye sormuyorlar. Kimin ihtiyacı varsa yardım yapıyorlar. Dolayısıyla bizi dinleyen vatandaşlarıma huzur dolu günler diliyorum." 

Kemal Kılıçdaroğlu, her toplumun tarihinde acılar olduğunun, Türkiye'nin yakın tarihinde de acılar bulunduğunun altını çizerek Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Sivas katliamı, Başbağlar katliamı, bizim yakın tarihimizin acılarıdır. Sivas'a da Başbağlar'a da her yıl milletvekillerimiz düzenli olarak gider, anma törenlerine katılır, bir daha benzer acıların bu topraklarda yaşanmaması için dilekte bulunurlar.

Sivas'ta da Başbağlar'da da katledilen insanlar bizim insanlarımızdı. O insanları saygıyla, sevgiyle anmak, yakınlarına başsağlığı dilemek, hatta 'milletimizin başı sağolsun' demek bizim görevimizdir. Çünkü biz ayrışmayı değil beraber yaşamayı, birlikte yaşamayı ve en önemlisi huzur içinde yaşamayı temel felsefe edindik." 

Gelibolu'da yarımadasında başlayan yangınların kontrol altına alındığının kendisine aktarıldığını belirten Kılıçdaroğlu, "Can kaybımız yok ama yanan ağaçların da canlı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Hareket kabiliyeti olmayan, gelen ateşe teslim olan ormanlarımız... Ormanlarımızın korunması, çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakılması açısından da son derece önemli." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin, "Bu fabrika, sicili temiz olan bir fabrika değil. 11 yılda 4 ayrı patlama oluyor. İnsanlar yine hayatlarını kaybediyorlar ama bu fabrikanın sahibi nereden, kimlerden güç, destek alıyorsa, fabrikasını her seferinde hiçbir önlem almadan yeniden açıyor." dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 7 vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsattı. Kılıçdaroğlu, "O insanlar fabrikada evlerine helal ekmek götürmek, kimseye muhtaç olmamak için çalışıyorlardı. Zor koşullarda görev yapıyorlardı. Devlet ruhsat vermişti; 'burada işçiler çalışabilir' diye raporlar da vermişlerdi. Şimdi çok sayıda vatandaş orada çalışıyor, günün 24 saati çalışıyor. Siz önlem almıyorsunuz, patlamalar oluyor ve 7 kişi hayatını kaybediyor." diye konuştu.

Ölen işçilerin isimlerini sayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bu fabrika, sicili temiz olan bir fabrika değil. 11 yılda 4 ayrı patlama oluyor. İnsanlar yine hayatlarını kaybediyorlar ama bu fabrikanın sahibi nereden, kimlerden güç, destek alıyorsa, fabrikasını her seferinde hiçbir önlem almadan yeniden açıyor. Yeniden patlamalar, yeniden insanlar ağlıyorlar; acıları var ama bakıyorsunuz patron MÜSİAD'ın Sakarya temsilcisi. Akşam bir yemek veriliyor, bir ziyafet, bir de utanmadan, sıkılmadan paylaşıyorlar sosyal medyada. Daha cesetler defnedilmedi, sizin yediğiniz yemek değil. Yediğiniz insan eti, biliyor musunuz?

Hemen arkadaşlarımız bölgeye gittiler, araştırmalar yaptılar. Buradan bütün bu fabrikada çalışanlara seslenmek isterim. Adım gibi eminim, bu iktidar, saraylarda oturanlar, bu işi kapatmak isteyeceklerdir. Diyeceksiniz ki 'nereden biliyorsun?' Erdoğan'ın patlamadan sonra aradığı ilk kişi fabrikanın patronu. İşçiyi, yakınlarını aramıyor, başsağlığı dilemiyor. 'Nasılsa benim Sakarya'da oyum çok yüksek, ben Sakaryalıların sırtına binerim, ensesine atarım tokadı, zaten bunlar bana oy verirler...' Ama bu sefer öyle değil. Bu sefer Sakaryalı sahip çıkmasa bile o 7 kişiye, orada çalışan işçilere biz sahip çıkacağız, söz veriyorum."

- "Bina yönetmeliğe aykırı" iddiası

Patlamayla ilgili avukatlarla görüşmeler yapıldığını, bütün belgelerin toplandığını belirten Kılıçdaroğlu, "Belki vefat edenlerin içerisinde hiç kimse CHP'ye oy vermedi, ben onun siyasi tercihine bakmam. Hangi partiye isterse oy verir. Ama o haksızlığa uğramışsa, adaleti sağlamak için çalışacak kişi öncelikle benim, CHP'dir." diye konuştu. 

Kemal Kılıçdaroğlu, ilk gelen raporlarda, patlayıcı maddelere benzer üretim yapılan yerlerle ilgili tüzüğe aykırı bir şekilde, fabrikadaki binaların arasında güvenlik mesafelerine uyulmadığının, beton duvarlar çekilmediğinin yer aldığını anlatarak, ayrıca bu fabrikada tüzüğe uygun havalandırma sisteminin bulunmadığını, depo çatısından en az 1 metre yükseklikte ve en az 1 metre genişlikte olması gereken sütrenin de olmadığını ifade etti. 

Binaların yangından korunmasına dair yönetmelik uyarınca patlayıcı madde üretilen bu tür iş yerlerinde, tek katlı binalarda, duvarları yanmaz veya 120 dakika dayanıklı olması gerekir diye hüküm bulunduğunu ve buna da uyulmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"İçişleri Bakanı diyor ki, 'Üç ay önce burada inceleme, araştırma yaptık, hiçbir eksiği yok.' Peki bunlar ne? Eğer bakansan, eğer haktan, hukuktan yana isen, eğer saraydan talimat almayıp da ben bu işi sonuna kadar soruşturacağım diyorsan, derhal oraya müfettişlerini görevlendir, daha önce 'hiçbir şey yoktur' diye raporu veren kişiyi de açığa al. CHP'li belediye başkanı olsa şimdi çoktan açığa alınmıştı, bütün suçlar da yüklenmişti. Ruhsatı kim verdi? Olaydan hemen sona bakanı, valisi, kaymakamı, bilmem neyi, koro halinde gidiyorlar. İnsanlar öldü. Niye daha önce gitmediniz, ilgilenmediniz? Bunları sormamız lazım."  

Kılıçdaroğlu, havai fişek fabrikasındaki patlamanın, hükümetin insana ne kadar değer verdiğini gösterdiğini dile getirerek "İnsan hayatı değerlidir ama bu saray tayfası insan hayatı değerli midir, değersiz midir hiç bakmaz. Tek baktığı şey ranttır, paradır. Cebin doluyor mu, köşeyi döndün mü? Bir kişi ölmüş, beş kişi ölmüş, bir şey olmaz diyorlar. Bu arkadaşların hakkını arayacağız. Ortada bir kaza yok, ortada bir cinayet var." şeklinde konuştu.

- "Baskıyla sonuca ulaşacaklarını sanıyorlar"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Halk TV ve Tele1'e, RTÜK tarafından verilen cezalara da tepki gösterdi.

Bu televizyon kanallarına verilen 5 gün geçici yayın durdurma cezasının cumhuriyet tarihinin en büyük cezası olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bir sorun mu var, hemen televizyonu kapat. Bir mesele mi çıktı bir yerde, hemen gazeteyi kapat. Bir şey mi oldu, birisi konuştu mu, hemen hedef gösterin, yargılayın, tutuklayın, hapse atın. Geldiğimiz süreç budur. Sanıyorlar ki 'biz bu baskıları kurarsak sonuca ulaşırız, millet gerçekleri görmez, biz tekrar iktidar oluruz'. Ne kadar baskı kurarsan kur, arkadaş sen gidicisin. Bu millet seni gönderecek, artık bıktı." dedi. 

Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Müyesser Yıldız ve Osman Kavala'nın mahkeme kararlarına rağmen tutuklu olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, olayın, bir yargılama olayından tümüyle çıktığını belirtti. Kılıçdaroğlu, iktidarın dayatmasıyla "Bunları içeride tutacaksınız, hapse atacaksınız. Geciktirin duruşmaları." denildiğini savundu. 

- "150 bin-300 bin tiraja göre para alıyorlar"

Basın İlan Kurumunun da aynı şekilde gazetelere, gerçekleri yazan özgür gazetecilere ceza verdiğini öne süren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Neden iktidarı eleştiriyorsun?' 'Neden gerçekleri söylüyorsun?' 'Neden işsizlik, yoksulluk var diyorsun?' Neden 'çocuklar yatağa aç giriyor' diyorsun. Bunları söyleyeme. Türkiye ne kadar güzel, bütün dünya çökerken Türkiye'nin yıldızı yükseliyor. Öyle konuş. öyle yaz' diyor. Ama bunlar olmuyor. Basın İlan Kurumu, besleme basına kaynak aktaran bir kuruma dönmüş durumda. Besleme basının tirajına bakıyorsunuz, 300 bin. Tiraj ne kadar 150 bin. Kimsenin okuduğu falan da yok, böyle bir tiraj da yok. Ama 150 bin-300 bin tiraja göre para alıyorlar. Basın İlan Kurumu yöneticilerine seslenmek isterim: Eğer siz gerçekten ülkenizi seviyorsanız, gerçekten medya karşısında tarafsız davranmak istiyorsanız, kaynağı yerinde ve zamanında kullanmak istiyorsunuz, bu tirajları bağımsız bir denetim kurumuna denetlettirin, sonra bakın hangi gazetenin tirajı ne kadar. Bunu yapabilirler mi? Saraydan talimat almazlarsa yapamazlar. RTÜK ve Basın İlan Kurumu, birer sansür kurumuna dönüşmüş durumda. İktidarın talimatlarını yerine getiren, iktidardan talimat alan ve sansür uygulayan kurumlar haline dönüşmüş durumda. 

ATV'yi de pek çok vatandaşımız izler. Şiddet, aile yapısını derinden sarsan, ensest ilişkileri gündeme getiren televizyon kanalı hakkında 90 bine yakın şikayet geliyor, bir tek dosya bile RTÜK'te görüşülmüyor. RTÜK Başkanına sormak lazım: Sen gerçekten o kurumun başkanı mısın, yoksa birilerinin talimatını yerine getirmek üzere görevlendirilmiş eleman mısın? Eğer sen Erdoğan'ın talimatını yasalara rağmen emir telakki ediyorsan,  aklını saraya kiraya vermişsin demektir. Sende akıl yoktur. Her insanın bir aklı vardır, dünyayı sorgulama aklı vardır. Kur'an 'oku' diye başlıyor, 'işit' diye başlamıyor. Sen okuduğunun bile gereğini yerine getirmeyip saraydan alınan talimatın gereğini yaparsan kusura bakma, sana insan denilmez. Çünkü insan aklını kullanan kişiye denir."

- "TBMM'nin itibarını korumak hepimizin ortak görevi"

TBMM Başkanlığının, Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil hakkında, "Baroların ne işi var TBMM'de" başlıklı köşe yazısında TBMM'yi alenen aşağılama ve hakaret iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, "Güzel. TBMM'nin itibarını korumak hepimizin ortak görevi. Sadece milletvekillerinin değil, bu ülkede yaşayan her vatandaşın ortak görevidir." dedi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Sayın Meclis Başkanına sormak isterim. Sen TBMM'nin itibarı konusunda bu kadar duyarlı isen bu 500 bin lira rüşveti alan kimdir, hiç onu merak ettin mi? O rüşvetin konuşulduğu toplantıda AK Parti ve MHP'nin milletvekillerinin olduğunu bilmiyor musun? O milletvekilleri 500 bin liralık rüşvetin konuşulduğu toplantının tanığı iken hiçbir şey yapılmadığını sen bilmiyor musun? Ben burada, Antalya Serik'te 500 bin liralık rüşvetin alındığı karşısında sessiz kalanların rüşvete ortak olduklarını söylemedim mi? Onların da ağzını bıçak açmıyor, sen bunu bilmiyor musun? Parlamentonun itibarını koruyacaksan çağırcaksın o iki milletvekilini. Parlamentonun itibarı dolayısıyla bu olayı soruşturacaksınız.

Ayakkabı kutusunda rüşvet alanlar vardı burada. Meclis Başkanı'na seslenmek isterim: Ayakkabı kutusunda rüşvet alan adam, o kürsüye çıkıp konuştuğunda, siz hep beraber alkışlamıyor muydunuz? Bu mudur itibar? Meclisin itibarını bozan sizsiniz. Bir odaktan talimat alıp, el kaldırıp indirenler sizsiniz. Ahlakı bir tarafa attınız, hukuku bir tarafa attınız, adaleti bir tarafa attınız, sadece ve sadece kalktınız, çikolata kutusunda rüşvet alan adamı alkışladınız. Hangi itibardan söz ediyorsunuz?"

Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulunda elektronik oylamaya giremeyen veya şifresini unutanın, bir pusulaya adını yazarak Başkanlığa ulaştırdığını ve salonda 'buradayım' dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Mecliste olmadığı halde, Ankara'da olmadığı halde, hatta Türkiye'de olmadığı halde ben Meclis Genel Kurulundayım diye oy pusulası gönderen AK Parti milletvekillerine bir şey dedin mi sen? Bu sahtekarlığa bir şey dedin mi? Kalkıp Yılmaz Özdil'e bu davayı açmasaydın bunları söylemeyecektim. Ama sen yerini, konumunu bileceksin. Sen kalkacaksın sahtekarlık yapan insanları alkışlayacaksın, gizleyeceksin. Bir milletvekili, olmadığı yerde, ben buradayım diye pusula gönderiyor. Sahtekarlık değil midir? Aldığı para haram mıdır? Evet. Bu adam Türkiye'de de değil. Nerede? Hacda. Aklın ve mantığın alamayacağı şeyler. Bir inanç bu kadar istismar edilir. Sonra kalkıp diyorsun ki, 'Yılmaz Özdil bir yazı yazdı, TBMM'nin şahsiyetine hakarettir bu.' Hakareti siz yapıyorsunuz." 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, memur ve emekli maaşlarındaki enflasyon farkının yüzde 1,75 olduğunu anımsatarak, "Bu vicdan mıdır? Emeklilere ve memurlara seslenmek isterim: Londra'daki tefecilerin karnını doyuran, 'gak', 'guk' dedikçe senin boğazından alıp onlara veren bu iktidara hala oy mu vereceksiniz?" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'u, Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil hakkındaki suç duyurusundan dolayı eleştirerek, "Sen Meclis Başkanıyken 'Sayın Cumhurbaşkanım, Genel Başkanım, rüşvet alanlar ne zamandan beri büyükelçi tayin edilmeye başlandı? Vazgeçtim TBMM'nin itibarından, Türkiye'nin itibarına zarar verir.' dedin mi? Demedin. Diyebilir misin? Diyemezsin arkadaş. Bunu söylemen için mangal gibi yürek lazım." diye konuştu.

Türkiye'de tarım politikası olmadığını, aracının kazanırken üreticinin mağdur olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, dünyaca ünlü Türk kirazında maliyetin, kilogram başına 4 lira olduğunu ve üreticinin zarar ettiğini belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçilere seslenerek, "18 yıldır yöneten bu iktidar senin hakkın olan 175 milyar lirayı sana vermedi." dedi. 

- "1,5 yılda yaklaşık 100 bin esnaf kepenk kapattı"

HDP'li bir milletvekilinin yönelttiği soruya karşılık, son 1,5 yılda yaklaşık 100 bin esnafın kepenk kapattığı yanıtının verildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, bu kişilerin ve yanlarında çalışanların işsiz kaldığını, iktidarın kepenk kapatan esnafa destek vermediğini savundu.

Kılıçdaroğlu, "Esnafa 'Git, borç al.' dediler. 'Borç alacağım ama sicilim iyi değil. Geçmişte çek ödememiştik.' Bir esnaf çekini niye ödemez? Parası olup da ödemez mi? Öder. İtibarı var. Onu çek ödeyemez noktaya getiren iktidar sahipleridir. Sicil affı çıkar, bari borç alsın, onu da yapmıyorlar. O yüzden bir esnafın söylediği '40 yıldır bu devlete vergi ödüyorum bana 40 gün bakmadı.' sözleri yüzde 100 doğru, haklı." ifadesini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin esnafın sorunlarını çözebilecek paraya sahip olduğunu vurgulayarak, "Ancak bu para iki yere gidiyor, Londra'daki tefecilere hortum gibi akıyor. Bir de ekonomi çetesine." dedi.

"Türkiye'nin bir günde tefecilere 277 milyon 610 bin lira faiz ödediğini" öne süren Kılıçdaroğlu, "Bu salı günü dolar olarak Londra'daki bir avuç tefeciye ödenecek olan faiz 48 milyon 703 bin dolar. Paralar buraya gidiyor. Tefeciler için bir günlük faizi esnafa ödese esnaf rahatlayacak, iki günlük ödese bayram edecek, üç günlük ödese 'Allah razı olsun.' diyecek. 4 gün ödese 'Bu memlekette sosyal devlet de varmış, bizi aç açıkta bırakmadı.' diyecek." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, iktidarın para aktardığı ikinci kesimin "ekonomi çetesi" olduğunu iddia ederek, şöyle devam etti:

"Dolarla yol parası, köprü parası, havaalanı. Dolar arttıkça bunların geliri artıyor. Bunların en büyükleri 'beşli çete' olarak tanımladığımız kişiler. Devletin en büyük ihalelerini bunlar alıyorlar. 'İktidar değiştiğinde geleceğimizi garanti altına alalım.' diye sözleşmelerde 'Uyuşmazlık çıkarsa Londra mahkemeleri yetkilidir.' diye hükümetten karar çıkardılar. Milletime söz veriyorum, hangi mahkemeyi yetkili kılarsanız kılın, CHP iktidarında o çetelere son vereceğiz. Biz bunu söyleyince panikliyorlar. 'Eyvah mahvolduk.' Hiç mahvolmazsın, sen zaten dünyalığını yaptın. Şimdi fakirin fukaranın hakkını hep birlikte koruyacağız."

- "Bir komediyle karşı karşıyayız"

Kemal Kılıçdaroğlu, emekli ve memur aylıklarına enflasyon farkı nedeniyle zam yapılacağını hatırlatarak, belirlenen oran için "Bir komediyle karşı karşıyayız." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumundan alınan verilerle emekli ve memurun en çok tükettiği ürünlerdeki enflasyon artışını hesaplattığını anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bana pinpon topunu çıkartmayın dedim. Kimse pinpon topuyla oynamıyor zaten. 2020 yılının ilk 6 ayında fiyatlardaki artış oranları: Pirinç yüzde 13, buğday unu yüzde 12,5, makarna yüzde 9, şehriye yüzde 10, dana eti yüzde 15, kuzu eti yüzde 16, tavuk eti yüzde 17, balık yüzde 17, ayçiçek yağı yüzde 14, limon yüzde 77, taze fasulye yüzde 22,7, havuç yüzde 83, kıvırcık yüzde 12, maydanoz yüzde 14, patates yüzde 24,7, kuru fasulye yüzde 35, mercimek yüzde 39,9, tren ücreti yüzde 17,3, şehirlerarası otobüs yüzde 41,8, sabun yüzde 14,2, kolonya yüzde 59,4. Siz kaç vereceksiniz? Enflasyon farkı yüzde 1,75. Bu vicdan mıdır? Emeklilere ve memurlara seslenmek isterim: Londra'daki tefecilerin karnını doyuran, 'gak', 'guk' dedikçe senin boğazından alıp onlara veren bu iktidara hala oy mu vereceksiniz?"

Kılıçdaroğlu, emeklilere verilen bayram ikramiyesinin uzun süredir 1000 lira olmasını eleştirerek, emeklilerden 1500 lira emekli ikramiyesi talep etmelerini istedi.

- "Bebek mamasına niye alarm takılır?"

Sosyal medyada genç bir vatandaşın "Köpek gibi çalışıyorum ama et yiyemiyorum, çoluk çocuğuma bakamıyorum." şeklinde paylaşımda bulunduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, "Bu saray sosyetesinin yatacak yeri var mı? Onlar lale devrini yaşıyorlar ama milyonlarca insan 'geçinemiyorum.' diyor." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bazı vatandaşların ekmek alamayacak durumda olduğunu dile getirerek, "Bebek mamasına niye alarm zili takar süper market? Çalınmasın diye. Bebek mamasını kim çalar? Çocuğu olan ama mama alacak parası olmayan kişi mama çalar. Türkiye bu gerçekle yüzleşmek zorunda. 21. yüzyılın Türkiyesi'nde saray sosyetesinin yaşadığı lüks, lale devri; aşağıya iniyorsunuz bebeğine mama alacak para bulamayan yüz binler." dedi.

Kovid-19 ile mücadele sürecinde başlatılan yardım kampanyasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bir de utanmadan, bir de yüzleri kızarmadan IBAN numarası veriyorlar, 'bize para verin.' diyorlar. Yediniz de doymadınız mı? IBAN numarasına para toplandınız. Milletvekili soruyor, nerede bu paralar, nereye harcadınız? 'Bana sormayın Çalışma Bakanına sorun.', Çalışma Bakanına soruyorsun, 'Bana sormayın, falan adama sorun.' diyor. Kimsiniz siz? Şehit yakınlarının, gazilerin bu milletten paralarını yiyenler bunlardır. 

Sarayda oturanlar ahtapottur, bir başı, bol miktarda kolları var. O kollarda da vantuzları var. Vantuzları millete yapışmış vaziyette, milletin kanını emiyorlar. O ahtapotlardan hesap sormak bu milletin namus görevidir. Eğer fakiri fukarayı, yoksulu, işsizi düşünüyorsanız o vantuzları kesmemiz lazım." 

- "Adaletsizlik komisyonu"

Barolara ilişkin kanun teklifinin, baroları bölüp ayrıştırmaya yönelik bir düzenleme olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Baroları parçalamak, çoklu baro maskesi altında yapılan hareket, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ihanettir ve bir bölücülük hareketidir. Paralel devlet olmaz, paralel baro da olmaz, paralel vali de, kaymakam da, nüfus memuru, tapu memuru olmaz." diye konuştu.

İktidarın bugüne kadar yargıyı, medyayı, iş dünyasını böldüğünü öne süren Kılıçdaroğlu, "Yargının en önemli ayaklarından birisi savunmayı da bölecekler." dedi.

Teklifin Adalet Komisyonunda görüşüldüğünü anımsatan Kılıçdaroğlu, "Adı Adalet, en büyük adaletsizliklerin yapıldığı komisyon. Baro başkanları gelip görüş bildirmek istiyor. İzin vermiyorlar. 'Düşünceni açıklayamazsın çünkü biz kabul etmiyoruz.' diyor. Ama bir gün önce avcılıkla ilgili düzenleme için Tarım Komisyonunda ilgili dernek başkanı düşüncesini açıklıyor. Doğru bir şey yapılıyor." sözlerini sarf etti.

Kılıçdaroğlu, barolara ilişkin kanun teklifinin görüşmeleri sırasında baro başkanlarının komisyonda konuşmasına izin verilmemesini, "Adalet Komisyonu 'adaletsizlik komisyonu'na dönüşmüş durumda." diye niteledi. 

- "Erdoğan'ın avukatlarının baroları olacak"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ü işaret eden Kılıçdaroğlu, "Ondan da görüş alınmadı, onu da teğet geçtiler. Saray her şeyi biliyor. Onun bile düşüncesini almıyorlar. Adalet Bakanına sesleniyorum: Eğer bu kanun TBMM'den geçiyor ve sen de sesini çıkarmıyorsan, sen gerçek Adalet Bakanı değilsin." şeklinde konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, 100 yıl önce işgal güçlerinin İstanbul'da ilk yaptıkları işin baroları etnik ve dini esaslara göre bölmek olduğunu ifade ederek, "100 yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin Meclisinde emperyal güçlerin o dönemde yapamadıklarını şimdi Erdoğan ve arkadaşları gerçekleştiriyor." dedi.

Baroların bölünmesi halinde etnik köken, inanç üzerinden çok sayıda baro kurulacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Havuz medyasının baroları olacak. Erdoğan'ın avukatlarının baroları olacak. 'Bize gelirseniz, davaları biz görürüz, hiç meraklanma. Hakimler zaten bizim elimizde. İstediğimiz kararı çıkarırız.' diyecekler. Pelikan'ın baroları olacak. 'Bunlar akıllarını peynir ekmekle yemiş' desem doğru değil. Bunlar emperyal güçlerden aldıkları talimatların gereğini yapıyorlar. Erdoğan Büyük Orta Doğu Projesi'nin eş başkanlığını yapmaya devam ediyor."

- "Temeli atılan baraj ortadan kayboldu"

Kemal Kılıçdaroğlu, Çankırı'da 2017 yılında temeli atılan Devrez Kızlaryolu Barajı'nın aradan geçen süre zarfında ortadan yok olduğunu ileri sürdü.

"Temeli atan Veysel Eroğlu. Eroğlu'nun adı da barajlara verilmiş, yok edilen barajlar kralı mübarek." diyen Kılıçdaroğlu, söz konusu barajın temelinin bile olmadığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Milletin gözünün içine baka baka törenler yaparsınız, dünyanın parasını harcarsınız, temelini atarsınız, 'hayırlı uğurlu olsun' dersiniz, sonra bir bakıyorsunuz ortada hiçbir şey yok. Sevgili Çankırılılar böyle bir sihirbazlıkla siz karşılaştınız mı bilmiyorum ama ben hayatımda ilk kez karşılaşıyorum. Çankırılılara 'Ensesine vururum, istediğim yalanı söyler, kandırırım. Nasıl olsa bana oy verir.' diyorlar. Şimdi bu sefer kazın ayağının böyle olmadığını sevgili Çankırılı sen göstereceksin. Seninle dalga geçiyorlar, iradenle oynuyorlarsa, sen de sandığa gittiğinde al mührü, 'Beni kandırırsan sana oy vermem.' de."

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER