Kerkük'te hayat durmuş vaziyette

Irak'ın Kerkük kentinde gizlenen DEAŞ'ın keskin nişancıları nedeniyle halk dışarı çıkamıyor. Sahadaki gazeteciler de sokaklarda mahsur kaldı.

Kerkük'te hayat durmuş vaziyette
Irak'ın Kerkük kentinde daha çok Arap vatandaşların yaşadığı kentin güneyindeki Dumiz ile Arap ve Türkmenlerin yaşadığı batıdaki 1 Haziran semti ve Esra Mahkudin mahallelerinde çatışmalar sürüyor. Ancak nereye gizlendiği bilinmeyen ve hareketlilik gördüğünde hemen ateş eden DEAŞ'ın keskin nişancıları nedeniyle sokaklar bomboş. Dışarıda mahsur kalan vatandaşlar, bulundukları yerden çıkmak için anti terör timlerinin gelmesini ve DEAŞ militanlarının etkisiz hale getirilmesini bekliyor.

Kentin kuzeyi ve doğusundaki Kürt mahalleleri ise en güvenli bölgeler konumunda. Şu ana kadar söz konusu bölgede herhangi bir çatışma yaşanmadı. Sokağa çıkma yasağından dolayı hayatın durduğu kent merkezindeki sakinler, fırsat bulduğu takdirde Erbil ve Süleymaniye kentlerine geçiyor.

Huzur ve asayişin dünden beri sıkıntıya girdiği Kerkük'te dışarıda adım atılamıyor. Sokaklar bomboş. Kerkük'te dünkü saldırılarda yakınlarını kaybedenler, güvenlik sorunu nedeniyle bugün cenaze törenlerini yapamadı ve taziye çadırları kuramadı. DEAŞ militanlarının püskürtülmesi için kente takviye Peşmerge birlikleri gönderilmeye devam ediliyor. Ancak uyuyan hücrelerinden çıkan DEAŞ'ın keskin nişancıları nedeniyle güvenlik tam anlamıyla sağlanamıyor.

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Dumiz semtindeki bir okulda saklanan 11 DEAŞ militanından 3'ü öldürüldü. Diğerleri kuşatma altına alındı. Zırhlı araçlarla sokak sokak DEAŞ militanları aranıyor.

Yaralılar Süleymaniye ve Erbil'e yönlendiriliyor
Kent merkezinde iki gündür yoğun sokak çatışmaların yaşanmasından dolayı siviller başta olmak üzere çok sayıda güvenlik görevlisi yaralandı. Söz konusu yaralılar daha iyi ve güvenli bir ortamda tedavi edilmesi için 1 saatlik mesafede yer alan Erbil ve Süleymaniye kentlerine sevk ediliyor.

Havice ilçesi, kentin güvenliğini tehdit ediyor
Kerkük kent merkezinin batısında ve 60 kilometre mesafede yer alan Havice ilçesi yaklaşık iki buçuk yıldır terör örgütü DEAŞ'ın elinde. İlçe, Irak ordusu, Şii milis gücü Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri tarafından kuşatılmış durumda ancak militanlar ilçeden kaçan sivillerin arasına sızıp, güvenli bölgere geliyor.

Kent merkezi başta olmak üzere birçok bölgede uyuyan hücrelerle temasa geçen militanlar daha sonra topyekün saldırıya geçiyor.

aa

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER