Esad, Trump Hakkında İlk Kez Konuştu: Doğal Müttefik

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 20 Ocak'ta Beyaz Saray'a çıkacak olan Cumhuriyetçi Donald Trump'ın terörizmle savaşta müttefik olacağını söyledi.

Esad, Trump Hakkında İlk Kez Konuştu: Doğal Müttefik
Portekiz devlet televizyonu RTP'ye konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyası sürecince terörizmle savaş konusunda verdiği sözleri yerine getirirse, "doğal bir müttefik" olacağını belirtti.

Esad, Trump'ın verdiği sözleri yerine getirip getirmeyeceği konusunun ise müphem olduğunu ifade etti.

TRUMP: SURİYE İLE SAVAŞMAK, RUSYA İLE SAVAŞMAK DEMEK

Emlâk zengini milyarder iş adamı Trump, daha önce hem Suriye güçlerine hem de IŞİD militanlarına karşı çıkmanın çılgınlık olduğunu söylemiş, Suriye ile savaşmanın Rusya ile savaşmaya yol açacağını savunmuştu.

"TERÖRİSTLERLE SAVAŞACAKSA DOĞAL MÜTTEFİK OLACAĞIZ"

Trump'ın ne yapacağı konusunda bir şey söyleyemeyeceğini belirten Esad, "Fakat teröristlerle savaşacaksa, tabii ki doğal müttefik olacağız, Ruslarla, İranlılarla, birçok başkaca ülkeyle olduğumuz gibi" dedi.

Trump'ın IŞİD'ile savaşmaya odaklanacağı yolundaki sözünün umut verici olduğunu söyleyen Esad, sözlerine şu soruyu ekledi: "Yerine getirebilecek mi?"

Esad sözlerine şöyle devam etti: "ABD Yönetimi içindeki denge sağlayıcı güçler ve ona karşı olan merkez medya... Bunlarla nasıl uğraşacak? Bu nedenle bizim için hâlâ müphem. Bu yüzden onu yargılamak için çok temkinliyiz."

"DÜNYANIN POLİSİ OLDUKLARINI SANIYORLAR AMA DEĞİLLER"

Mülakatta ABD'nin Suriye krizinde takip ettiği güncel politikayı eleştiren Esad, "Dünyanın polisi olduklarını sanıyorlar. Dünyanın yargıcı olduklarını sanıyorlar. Ama değiller" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER