Telafer operasyonuna yaklaşık 40 bin kişi katılacak

Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna yaklaşık 40 bin güvenlik görevlisi katılacak.

Telafer operasyonuna yaklaşık 40 bin kişi katılacak

Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Türkmen Telafer kentinin geri alınması için başlatılacak operasyona yaklaşık 40 bin güvenlik gücünün katılacağı belirtildi.

Musul Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nda görevli Albay Ahmed el-Cuburi, AA muhabirine, Telafer kent sınırında konuşlanan güvenlik güçlerinin sayısının 40 bine ulaştığını ifade etti.

Cuburi, operasyona katılacak güçlerin, Savunma Bakanlığı'na bağlı anti terör timleri, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Irak federal polis güçleri, acil müdade timleriyle Irak ordusunun 9'uncu Zırhlı Birliği'nden meydana geldiğini söyledi.

"Haşdi Şabi'nin operasyona katılıp katılmayacağının netleşmedi"

Cuburi, İran destekli ve mezhepçi yaklaşımıyla bilinen Haşdi Şabi milislerinin operasyona katılıp katılmayacağının ise henüz netleşmediğini ve buna karar verecek kişinin de Başkomutan ve Başbakan Haydar el-İbadi olduğunu kaydetti.

Bunun yanında, Irak federal polis güçlerinde görevli Yüzbaşı Abbas Mansur Deraci ise, kendilerin ait 5'inci ve 3'üncü Tugayları, keskin nişancı birliği, insansız hava araçları ve zırhlı araçlarla Telafer kırsalında konuşlandırdıklarını aktardı.

Federal polis güçlerinin hangi cepheden hareket edeceklerine değinen Deraci, "Anti terör timleriyle birlikte 2'nci güç olarak birinci cepheden ilerleyeceğiz." bilgisini verdi.

Deraci, Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonunda polis güçlerinin öncü ve önemli bir rol oynacağını da sözlerine ekledi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER