"En hızlı şekilde hükümeti kuracağımıza inanıyorum"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, "En hızlı şekilde hükümeti kurmak için çalışacağız." dedi.

"En hızlı şekilde hükümeti kuracağımıza inanıyorum"

Türk Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) haberine göre Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan hükümeti kurma görevini aldıktan sonra basına yaptığı açıklamada, "En hızlı şekilde, en makul olan, çalışan, hizmet eden bir hükümeti kurabileceğimize inanıyorum." ifadesini kullandı. 

Tatar, bugün UBP Parti Meclisini toplayacaklarını ve hükümet kurma görüşmeleri için yetki alacağını belirtti. 

Cumhurbaşkanı ile güzel bir görüşme yaptıklarını, görevi aldıklarını ve 15 gün içinde görüşmeler yapıp hükümeti kurmak için çalışacaklarını ifade eden Tatar, milletvekili sayısına göre partilerle sırasıyla görüşüp en erken zamanda hükümeti kuracaklarını söyledi. 

Tatar, Kıbrıs Türk Federe Devleti’nden itibaren bakıldığında 41. hükümeti kurma görevini aldığını ifade ederek, "41 kere maşallah." dedi ve 41. hükümeti kuracağını kaydetti. 

En hızlı şekilde çalışıp kabinenin Cumhurbaşkanı Akıncı'ya sunulacağını ve Mecliste güvenoyu alacakları hükümet programını hazırlayacaklarını ifade eden Tatar, şöyle devam etti: 

"En hızlı şekilde hükümeti kurmak için çalışacağız. 19 Mayıs geliyor, önemli bir haftada halkın refahı, mutlu olması için çalışacağız. Bu işi uzatmadan sorumluluk içinde hükümet kurulacak. Diğer partiler de sorumluluk içinde görüşmeleri sürdürsün, kısa sürede hükümeti kuracak adımları atalım. Sıkıntı yaşamadan hükümet kurulacak, inanıyorum. Şimdiden kiminle anlaşacağız bilmiyorum ama sırayla görüşüp çalışacağız. Haftaya bu iş tamamlanır diye düşünüyorum. Parti Meclisinden bu gece yetkiyi alacağız ve en hızlı şekilde, en makul olan, çalışan, hizmet eden bir hükümeti kurabileceğimize inanıyorum."

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman liderliğindeki koalisyon hükümetinin istifasının ardından yeni hükümetin kurulması konusunda bugün de siyasi parti liderleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Akıncı, öğle saatlerinde makamında kabul ettiği Tatar'ı hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

- Anayasal süreç

KKTC'nin 35. hükümetini kurma görevini alan Tatar'ın anayasa gereği 15 gün içinde hükümeti oluşturması, aksi halde görevi iade etmesi gerekiyor.

Yeni hükümetin kurulması halinde cumhurbaşkanınca atanacak Bakanlar Kurulu'nun listesi, eksiksiz Cumhuriyet Meclisine sunulacak. Bakanlar Kurulu'nun programı, atanma tarihinden başlayarak en geç bir hafta içinde başbakan veya bir bakan tarafından Cumhuriyet Meclisinde okunacak ve ardından güven oylamasına gidilecek.

Programın, Cumhuriyet Meclisinde okunmasından 2 tam gün sonra görüşmeler başlayacak ve bittikten bir tam gün sonra oylama yapılacak.

Anayasaya göre, güvenoyu alan Bakanlar Kurulu'na karşı, güven oylamasından sonra 3 ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemiyor.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER