Çin'in Güney Çin Denizi'ni silahlandırdığı iddiası

ABD düşünce kuruluşu CSIS, Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'ndeki yapay adalardaki askeri altyapısını tamamlamak üzere olduğunu ileri sürdü.

Çin'in Güney Çin Denizi'ni silahlandırdığı iddiası

ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS), Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'nde inşa ettiği yapay adalardan üçündeki altyapı çalışmalarını neredeyse tamamladığını, adaların kısa zamanda savaş uçaklarını ve diğer stratejik askeri varlıkları barındırabilecek duruma geleceğini öne sürdü.

CSIS yayımladığı son raporda, analiz ettiği uydu fotoğraflarında uçak pistleri, hangarlar, radar yerleri ve füze platformlarının tamamlanmış veya tamamlanmaya yakın olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Spartly Adalar zincirinin parçası olan Subi, Mischief ve Fiery resiflerini konu alan raporda, Pekin yönetiminin resifleri kumla doldurarak inşa ettiği yapay adaların her birinin aynı anda 24 savaş jeti ve dört-beş büyük bombardıman uçağını barındırabilecek duruma geldiği belirtildi.

Çin'in halihazırda Paracel Takımadalarının parçası olan Woody Adası'nda bir hava üssünün olduğuna dikkat çekilen raporda, ayrıca adaya bir ay önce HQ-9 karadan havaya füze sistemi ve güdümlü anti-gemi füzeleri yerleştirildiği iddia edildi.

Bölgedeki hava üslerinin, ileri istihbarat sistemleri ve erken uyarı radarlarının Çin'in askeri anlamda tüm Güney Çin Denizi'ne hakim olmasını sağlayacağı vurgulanan raporda, "Pekin savaş uçakları ve hareketli füze platformları askeri varlıklarını istediği zaman Spartly Adaları'na konuşlandırabilecek hale gelmiştir." ifadeleri yer aldı. 

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER