ABD, Türkiye sınırında terör örgütüne yeni ordu kuruyor

ABD öncülüğündeki koalisyon, Suriye'de SDG çatısı altında 30 bin kişilik yeni bir ordu kurulacağını ve bu gücün Türkiye ile Irak'la olan sınırları kontrol edeceğini açıkladı.

ABD, Türkiye sınırında terör örgütüne yeni ordu kuruyor

ABD öncülüğündeki koalisyonun, Suriye'deki 'ortaklarıyla' yeni bir sınır güvenlik gücü kuracağı konusu geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddelerinden biriydi. 

30 BİN KİŞİDEN OLUŞACAK

Reuters'ın mail yoluyla ulaştığı koalisyonun halkla ilişkiler ofisi kurulacak yeni sınır güvenlik gücünün 30 bin kişiden oluşmasının hedeflendiği belirtti. 

SDG'NİN KONTROLÜNDE OLACAK

Açıklamada sınır güvenlik gücünün Türkiye ve Irak sınırını kontrol edeceği ve omurgasını terör örgütü YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolünde olacağı ifade edildi.

ABD'Lİ MASLAHATGÜZAR UYARILDI

Öte yandan Reuters'a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, geçtiğimiz Çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzar'ının konuyla ilgili uyarıldığını söyledi.  

KUZEY ORDUSUNU KURDUK DEMİŞLERDİ

Suriye'de SDG ismini kullanan terör örgütü YPG, Suriye'de kendi ordularını kurduklarını 4 gün önce itiraf etmişlerdi.

İngiliz The Times'ın haberine göre, örgüt elebaşlarından Abdülkadir Effedili, 11 Ocak’ta ABD desteğiyle işgal ettikleri kentlerin durumuna ilişkin, ''Tehditlere cevap vermek için kendi ordumuzu oluşturuyoruz.'' demişti. 

''İRANLILAR VE SURİYE REJİMİ, ABD BURADAYKEN...''

Türkiye, İran ve Beşşar Esed rejimine ait güçlerin, örgütün elindeki tüm toprakları almak istediğini savunan Effedili, ABD desteğine duydukları güveni, ''İranlıların ve Suriye rejiminin, ABD buradayken ülkenin tümünü kontrol etmeye çalışmayacağından eminiz.'' sözleriyle açıklamıştı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, ise 22 Aralık 2017'de, DEAŞ'ın canlanmasını önleme gerekçesini ileri sürerek, Suriye'de sınır muhafız birlikleri kuracaklarını duyurmuştu.

Yerel kaynaklar, ABD'nin YPG'nin Kandil yapılanmasıyla yeni oluşum için ilk etapta 400 terör örgütü mensubuna eğitim verdiğini bildirmişti. ABD'nin sınır muhafız birliği adı altında verdiği eğitim ve diğer yardımlarla, örgütün ''Kuzey Ordusu'' adını verdiği sözde düzenli oluşumun altyapısını kurduğu belirtilmişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER