"Türkiye'nin attığı adımlar son derece etkileyici"

Başbakan Yıldırım, Estonyalı mevkidaşı Ratas ile bir araya geldi. Aynı zamanda AB Dönem Başkanı olan Ratas, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Türkiye'nin mülteci politikasını övdü.

"Türkiye'nin attığı adımlar son derece etkileyici"

Başbakan Binali Yıldırım'ın Avrupa Birliği Dönem Başkanı olan Estonya Başbakanı Jüri Ratas ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası iki lider kameralar karşısına geçti. İlk olarak söz alan Yıldırım, şunları söyledi:

"Dönem başkanı sorumluluğunda bazı üye ülkelerle olumsuz gibi görünen ilişkilerimizin düzeltilmesi konusunda önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. İlişkilerimizi zenginleştirecek alanlar konusunda görüşme yaptık. Şuna şahit olduk ki Türkiye-Estonya arasında önemli fırsat ve potansiyeller var. Hayata geçirmek için şartlar müsait. Önümüzdeki aylarda bakan düzeyinde ziyaretler olacak. Ratas'ın bu ziyaretinin AB Dönem Başkanlığı'nın ikili ilişkilerimize ve AB ilişkilerine katkı sağlayacağına inanıyorum."

Yıldırım sonrasında söz alan Ratas ise özetle şu ifadeleri kullandı:

"Estonya ve Türkiye'nin dostane ilişkileri var. NATO'da iki müttefik olarak bulunuyoruz. İyi ve gelişen ekonomik ilişkilerimiz var. Daha ileri aşamaya taşıyacağız. Bugünün en önemli konusu göç konusyudu. Göç hali hazırda önemli bir konu AB için. Birlikte hareket edilmesi gereken bi alan. Türkiye'nin yaptığı mükemmel çalışmanın altını çizmek istiyoruz. Türkiye 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Atılan adımlar son derece etkileyici. AB ve Türkiye düzensiz göç sayısını artırmak için güçlerini birleştirdiler ve sayı azaltıldı. Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin önemli bir katkısı var. Yakın bir işbirliğine ihtiyaç var." 

Ardından soru-cevap kısmına geçildi. Ratas, göç anlaşması ve 3 milyar euro'luk mali destek ile ilgili soruya "Bugün masada en önemli konu göç konusu. 1.6 milyar euro farklı anlaşmalar çerçevesinde sunulacak. Bunun 800 milyonu kullanılmış durumda şu aşamaya kadar" yanıtını verdi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER