Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'den Türkiye'ye ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuğu olarak 25-27 Ekim tarihlerinde Türkiye'ye gelecek Mirziyoyev'in ziyareti, yaklaşık 20 yıl aradan sonra Özbekistan'dan cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilecek ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'den Türkiye'ye ziyaret

ANKARA (AA) - Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, 25-27 Ekim tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edecek. Ziyaret, yaklaşık 20 yıl aradan sonra Özbekistan’dan cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilecek ilk ziyaret olma niteliği taşıyor.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuğu olarak 25-27 Ekim tarihlerinde Türkiye'ye devlet ziyareti gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mirziyoyev'in 25 Ekim Çarşamba günü baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştireceği ziyaret kapsamında, anlaşmaların imza töreninin ardından her iki Cumhurbaşkanı resmi akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Görüşmelerde Türkiye-Özbekistan ilişkileri çeşitli yönleriyle ele alınacak, küresel ve bölgesel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulacak.

Yaklaşık 20 yıl aradan sonra Özbekistan'dan Türkiye'ye cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyaretin, tarihi önem taşıdığı belirtildi. Ziyaretin, iki dost ve kardeş ülke arasındaki iş birliğinin başta ekonomik ve kültürel alanlar olmak üzere her alanda güçlenmesine katkı sağlayacağı bildirildi.

Konuk Cumhurbaşkanının TBMM'yi ziyaret etmesi ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile de görüşmesi öngörülüyor.

AA

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 20:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER