Mehdi Eker Canlı Yayında Duyurdu, Dışişleri'nden Jet Açıklama Geldi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker, Bakan Çavuşoğlu'nun Almanya'da konuşma yapacağı ikinci salonun da iptal edildiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise iptal olmadığını belirtti

Mehdi Eker Canlı Yayında Duyurdu, Dışişleri'nden Jet Açıklama Geldi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Mehdi Eker, katıldığı bir programda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun  Almanya'da konuşma yapacağı ikinci salonun da iptal edildiğini söyledi. Ancak  Hürriyet'e bilgi veren  Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bugün yeni bir salon iptalinin olmadığını belirterek, Eker'in bahsettiği iptalin dünkü iptal olduğunu söylediler.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Mehdi Eker, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'nun,  Almanya'da konuşacağı ikinci salonun da iptal edildiğini belirterek, "Buradaki mesele şu,  Türkiye'deki 16 Nisan'daki halk oylamasında 'evet' tarafıyla ilgili  Almanya'da herhangi bir görüşme, toplanma yapılsın istemiyorlar. Buna karşı 'hayır' cephesiyle ilgili her türlü propaganda serbest. Her türlü kolaylık da sağlanıyor onlara. Bunu üzülerek görüyoruz. Gerek  PKK ve uzantılarının, gerekse diğer kesimlerin bütün onların etkinlikleri, toplantılar vesaire hepsi yapılıyor" dedi.

DIŞİŞLERİ'NDEN JET AÇIKLAMA: YENİ BİR SALON İPTALİ YOK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Mehdi Eker'in açıklamalarının ardından  Hürriyet'e bilgi veren  Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bugün yeni bir salon iptalinin olmadığını belirterek, Eker'in bahsettiği iptalin dünkü iptal olduğunu söylediler.

Eker, katıldığı televizyon programında şöyle konuştu:

Almanya burada açık bir taraf haline gelmiştir, 'hayırcıyım' demiştir. İfade özgürlüğü, propaganda hürriyeti gibi, bunlarla ilgili sergilediği tutum bir tarafa,  Almanya hükümeti, anayasa değişikliğiyle ilgili referandumda taraf durumunda. Yabancı düşmanı ve Nazi artıklarının, uç marjinal siyasi görüşlerin adeta dümen suyuna giriyor, bununla kendini kurtaracağını zannediyor. Prim kazanacağını ve siyasi başarı elde edeceğini düşünüyor.

Almanya'da 1,4 milyon seçmen var. Bir kısmı Alman pasaportu taşıyor, aynı zamanda Alman vatandaşı. Ama bunlar seçimlerde oy kullanma hakkına sahip. 7 Haziran'da yüzde 30'lar mertebesindeydi, 37-38 gibi. 1 Kasım'da bu 45-46'lara çıktı. Burada  Türkiye'deki gelişmelere ilgi duyan vatandaşlarımız var. Dolayısıyla bunların haklarının elinden alınmasına yol açacak bir süreç o artık iyice faşizmin gümbür gümbür ayak sesleri olur.

ERDOĞAN ALMANYA'YA GİDECEK Mİ?

Sayın cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın ayrı ayrı birlikte yapacakları programlar var. Henüz kesinlik kazanmadı, bu önümüzdeki günler içerisinde netleşecek.

Danimarka ve  İsveç zorluk çıkartıyor ama ben gideceğim. Kahveye gideriz, sokakta konuşuruz, evlerine gider konuşuruz. Yani mutlaka bir yol bulur onlara ulaşır, buluşuruz.

Bundan daha tabii bir şey olamaz. Sayın  Recep Tayyip Erdoğan, meşru cumhurbaşkanı.  Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanına dönük tavır, bu şekilde bir ifade sergilendiğinde  Türkiye Cumhuriyeti siyasi parti liderlerinin ona destek vermesi, onunla birlikte yürürüz demesinden daha doğal bir şey yok. Bahçeli'nin bu tutumunu da tabi ki biz takdirle karşılıyoruz.

BAŞKA SALON BULUNMUŞTU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, bugün  Almanya'nın Hamburg kentinde konuşma yapacağı "Plaza Event Center" adlı salon, yangın önlemlerinin yetersizliği gerekçesiyle değiştirilmişti.

Hamburg kenti Mitte Belediyesi'nden ismi açıklanmayan bir sözcü, Alman basınına yaptığı açıklamada, değişikliğe güvenlik sebeplerini gerekçe göstermişti. Bunun üzerine Çavuşoğlu'nun konuşması için başka bir salonun ayarlandığı bildirilmişti.

Daha önce de Baden-Württemberg eyaletinin Gaggenau kentinde, Adalet Bakanı  Bekir Bozdağ'ın geçen hafta konuşma yapacağı etkinlik de "park yeri ve girişlerin yeterli olmadığı" öne sürülerek iptal edilmişti.  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin de geçen Pazar günü  Köln kentinde yapacağı bir program da salonu işleten şirket tarafından iptal edildiği duyurulmuş, ancak etkinlik başka bir salonda gerçekleştirilmişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER