Erdoğan: Türkiye ve İran arasında bazı görüş ayrılıklarının bulunduğu bir gerçek

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle düzenlediği ortak basın toplantısında "Türkiye ve İran arasında bölgesel konularda bazı görüş ayrılıklarının bulunduğu bir gerçek. Bununla birlikte bölgede akan kanın durdurulması gerektiği konusunda hemfikir olduğumuzu memnuniyetle ifade etmek istiyorum" dedi.

Erdoğan: Türkiye ve İran arasında bazı görüş ayrılıklarının bulunduğu bir gerçek
 

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle düzenlediği ortak basın toplantısında "Türkiye ve İran arasında bölgesel konularda bazı görüş ayrılıklarının bulunduğu bir gerçek. Bununla birlikte bölgede akan kanın durdurulması gerektiği konusunda hemfikir olduğumuzu memnuniyetle ifade etmek istiyorum" dedi.

ERDOĞAN: İLİŞKİLERİMİZİ DAR VE GENİŞ KAPSAMLI OLARAK ELE ALMA İMKANI BULDUK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de resmi törenle karşıladığı İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yle baş başa gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Türkiye-İran 3'üncü Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Oturumu yapıldı.

Erdoğan ve Ruhani iki ülke arasında imzalanan anlaşmalardan sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki basın toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye-İran ilişkilerini daha iyi bir noktaya taşımak için Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'la İranlı Bakan Vaizi'nin görevlendirildiğini açıklayarak "Sayın Ruhani'nin ülkemize bir resmi ziyaretinin de gerçekleştiği bir toplantı olmuştur. Bundan dolayı ayrıca kendilerini Ankara'mızda ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bugünkü Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantımız üçüncü bir araya gelişimiz oldu ve Sayın Ruhani başkanlığındaki İran heyetiyle ilişkilerimizi gerek dar kapsamda gerekse geniş kapsamlı olarak ele alma imkanı bulduk. Dar kapsamda bugüne kadar ne gibi adımlar attık, nerelerde eksilerimiz var, bundan sonra ne gibi adımlar atabiliriz; bunları değerlendirme fırsatı bulduk. Türkiye-İran ilişkilerini nasıl daha iyi noktaya taşıyabiliriz, bunun için özellikle gerek Sayın Vaizi gerekse Sayın Cevdet Yılmaz'ı bizler kendimiz için birer vekil tayin ettik. Bundan sonraki süreci de arkadaşlarımız yakın takibe almak suretiyle Türkiye-İran ilişkilerinde siyasi, ekonomik, askeri, ticari, kültürel, turizm, ulaştırma bütün alanlarında bunları yakın takiple sürdürecekler. Bütün attığımız adımların sonuçlarını da kendilerinden takip etmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE-İRAN İLİŞKİLERİ SON YILLARDA MAALESEF GERİLEME İÇERİSİNDE"

Türkiye ve İran ilişkilerinde son yıllarda gerileme yaşandığına dikkat çeken Erdoğan, "Türkiye-İran ilişkileri son yıllarda maalesef bir gerileme içerisinde. 22 milyar Dolar'a kadar çıkmış olan ticaret hacmi maalesef bu yaptırımlar neticesinde 10 milyar Dolar'a yaklaşık düşmüştü. Şimdi bunu yeniden toparlayıp asıl hedefimiz olan ilk etapta biliyorsunuz 30 milyar Dolar'dı. Bu 30 milyar Dolar hedefini inşallah en yakın zamanda atacağımız adımlarla gerçekleştireceğimize inanıyorum" dedi.

YATIRIMLARI TEŞVİK VE İŞBİRLİĞİ GÖRÜŞÜLDÜ

Türkiye-İran ilişkilerinin ekonomik alanda güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Bugün yaptığımız görüşmelerde karşılıklı yatırımlarımızı artırma yönündeki kararlılığımızı teyit ettik. İş dünyamızın temsilcilerini, girişimcilerimizi teşvik etmek suretiyle gerek İran'da yatırımlar gerekse İranlı girişimcilerin Türkiye'deki yatırımları hatta bir araya gelmek suretiyle üçüncü ülkelerde bazı yatırımlar yapmalarını teşvik etmemizin önemi üzerinde durduk. Türk-İran ilişkilerinde iş adamlarının ticarette, taşımacılıkta, gümrükte ve diğer alanlarda engellerle karşılaşma dönemini sona erdirme konusunda iş birliği halindeyiz. Atacağımız adımlarla Türk-İran ilişkilerinin özünün herhangi bir komşuluk ilişkisinin çok ötesinde olduğu yönündeki kanaatini somut çıktılara dönüştürmekte kararlıyız" diye konuştu.

TERÖRİZM VE MEZHEPÇİLİK SORUNLARIYLA MÜCADELE

Türkiye ve İran'ın küresel ve bölgesel düzeyde önemli ülkeler olduğunu belirten Erdoğan, "Hali hazırda bölgemizi sarsan terörizm ve mezhepçilik sorunlarıyla bunlara bağlı olarak ortaya çıkan insani krizlerin üstesinden gelinmesi için birlikte çalışmamız gerekiyor. Ülkelerimizin, Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizde akan kanın ve yaşanan krizlerin durdurulması için gereken çalışmalara öncülük etmesi şart. Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani'yle bu çerçevede görüş ve değerlendirmelerimizi baş başa paylaşma fırsatı bulduk" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE VE İRAN ARASINDA BAZI GÖRÜŞ AYRILIKLARININ BULUNDUĞU BİR GERÇEK"

İran'la Türkiye arasındaki bazı konularda görüş ayrılıkları yaşandığına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Türkiye ve İran arasında bölgesel konularda bazı görüş ayrılıklarının bulunduğu bir gerçek. Bununla birlikte bölgede akan kanın durdurulması gerektiği konusunda hemfikir olduğumuzu memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Bölgemizdeki gelişmelere mezhepsel temelde yaklaşılmasının hiçbir fayda sağlamayacağı bilakis yıkıcı etkileri olacağı hususlarında yakın görüşlere sahibiz. Bizim için belirleyici olanın İslam başlığında beraber olmamız, o noktada bir ve dayanışma içerisinde geleceğe yürümemizdir"

"TERÖRE KARŞI SIFIR TOLERANS ANLAYIŞINI PAYLAŞIYORUZ"

Terörle mücadelede ortak tavır vurgusu yapan Erdoğan, "Terörle mücadele özellikle uluslararası iş birliğine ihtiyaç duyulduğu ve bu çerçevede teröre karşı sıfır tolerans uygulanarak iyi terörist, kötü terörist ayrımı yapılamayacağı anlayışını paylaşıyoruz" dedi.

SURİYE VE IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Suriye ve Irak'ın toprak bütünlükleri ve siyasi birliklerinin mutlaka korunması gerektiği konusunda da görüş birliği içinde bulunduğumuzu memnuniyetle gördük. Aramızdaki siyasi diyaloğu güçlendirmek suretiyle görüş ayrılıklarını asgariye indirmeyi sağlamamız her şeyden önce ülkelerimizin lehinedir"

RUHANİ: FARKLI DÜŞÜNEBİLİRİZ, ÇOK DOĞAL

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkiye ile aralarındaki görüş farklılıklarının doğal olduğunu belirterek "Ülkelerin sınırları sabit bir şekilde kalmalıdır. Parçalanmayı hiçbir ülkede kabul etmiyoruz. Ülkelerin istikrarına vurgu yapıyoruz. Ölümler ve savaşlar bir an önce durdurulmalıdır. Terörizmle her ne isim adı altında olursa olsun ve her ne şekilde olursa olsun ciddi anlamda mücadele etmeliyiz. Ülkelerin geleceğini, kaderini o ülkelerin halkı belirliyor. Biz bu konularda hemfikiriz. Hiçbir yabancı ülke bir ülkenin geleceği için karar veremez. Biz bunlarda hemfikir. Çok cüzi konularda belki farklılıklarımız olabilir. Farklı düşünebiliriz. Bu da çok doğal bir şeydir" diye konuştu.

"İSLAMOFOBİ TUZAKTIR"

İslamofobiyle mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çeken Ruhani, "Biz hem daha fazla istişare yapmak için hem de daha fazla iş birliği yapmak için her zaman hazırız. Özellikle terörle mücadele konusunda ve İslam'ı dünyaya doğru bir şekilde tanıtmak konusunda. Çünkü islamofobi tuzaktır. Bir şekilde gerçek İslam'ın gerçek yüzünü tanıtarak islamofobiyle mücadele edebiliriz" ifadelerini kullandı.

DHA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER