Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halkın iradesinin üzerinde güç olmadığına inanıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Biz hiçbir ayrım yapmadan tüm Latin dostlarımızın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını arzu ediyoruz ve dış müdahalelerin de doğru olmadığını, özellikle gerek diplomasimizin gerekse uluslararası politikamızın bir gerçeği olduğunu da ortaya koymakta fayda görüyorum. Özellikle ticari olarak ilişkilerimizi 'kazan-kazan' temelinde ilerletmek istiyoruz. Halkın iradesinin üstünde bir güç olmadığına inanıyor, dış müdahalelerin çoğu zaman sorunları daha da derinleştirdiğini düşünüyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halkın iradesinin üzerinde güç olmadığına inanıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz hiçbir ayrım yapmadan tüm Latin dostlarımızın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını arzu ediyoruz ve dış müdahalelerin de doğru olmadığını, özellikle gerek diplomasimizin gerekse uluslararası politikamızın bir gerçeği olduğunu da ortaya koymakta fayda görüyorum. Özellikle ticari olarak ilişkilerimizi 'kazan-kazan' temelinde ilerletmek istiyoruz. Halkın iradesinin üstünde bir güç olmadığına inanıyor, dış müdahalelerin çoğu zaman sorunları daha da derinleştirdiğini düşünüyoruz. Temennimiz, Venezuela'da son dönemde yaşanan sorunların suhuletle, diyalog ve uzlaşma ile özellikle çözüme kavuşturulmasıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Maduro'yu Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıymetli dostum" diyerek hitap ettiği Maduro'nun Venezuela'dan devlet başkanı düzeyinde Türkiye'ye ilk resmi ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Maduro'ya ve beraberindeki değerli heyet üyelerine şahsım ve milletim adına en kalbi duygularla 'Ülkeme hoşgeldiniz' diyorum." ifadelerini kullandı.

Maduro'nun geçen yıl ekim ayında İstanbul'da düzenlenen Dünya Enerji Kongresi'ne katıldığını ve daha önce de Türkiye'yi Venezuela'dan ziyaret eden ilk dışişleri bakanı olduğunu söyleyen Erdoğan, Maduro ile Astana'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısı'nda da bir araya geldiklerini ve iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirme fırsatı bulduklarını belirtti.

Ortak İşbirliği Komisyonu'nun ikinci toplantısının en kısa zamanda yapılması konusunda da mutabakata vardıklarını anımsatan Erdoğan, bugün ilk toplantısı 2011 yılında Karakas'ta yapılan komisyonun ikinci toplantısının da icra edildiğini dile getirdi.

Maduro ile ikili ve heyetlar arası görüşmeler yaptıklarını, görüşmelerin verimli olduğuna inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ortak İşbirliği Komisyonu sırasında alınan kararlar hakkında da bakanımdan gerekli bilgileri aldım. Ortak İşbirliği Komisyonu sonuç deklarasyonunda bu konularda alınan kararlara yer veriliyor." diye konuştu.

- 5 anlaşma imzalandı

Ziyaret vesilesiyle bir süredir müzakaresi süren 5 anlaşmanın da imzalandığını anlatan Erdoğan, "Böylece Ekonomik İşbirliği Anlaşması'na Karma Ekonomik Komisyon mekanizmasını kuran anlaşma olması nedeniyle ayrı bir önem veriyoruz." diye konuştu.

Görüşmelerinde özellikle enerji ve ticaret alanındaki iş birliğini geliştirmek amacıyla atılabilecek adımları değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, bunun yanı sıra tarım, madencilik, turizm, ulaştırma, kalkınma iş birliği, savunma sanayisine yönelik neler yapılabileceğini ele aldıklarını, görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

- "Türk Hava Yolları, Venezuela halkını yalnız bırakmadı"

Türk Hava Yollarının 2016 Aralık ayından bu yana İstanbul-Havana-Karakas hattında seferler düzenlediğini bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Birçok havayolu şirketi, seferlerini durdurmasına rağmen Türk Hava Yolları, Venezuela halkını yalnız bırakmadı. Türk Hava Yolları uçuşlarının daha etkin hale getirilebilmesi için özellikle değerli dostumdan bazı taleplerimiz de oldu. Önümüzdeki dönemde iki ülke arasında bu konuda bir anlaşma imzalanması için de müzakereler ayrıca sürüyor." ifadelerini kullandı.

Ziyaret vesilesiyle Ankara'da iki ülke iş adamlarının katılımıyla iş forumu ve ihraç ürünleri sergisi düzenlendiğini hatırlatan Erdoğan, nisan ayında da Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ekonomi Bakanlığı organizasyonunda bir ticaret heyetinin Venezuela'yı ziyaret ettiğini ve iş forumu düzenlediğini söyledi.

- Karakas'a Yunus Emre Kültür Merkezi

Kültürel alanda da ilişkilerin hızla gelişmekte olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Karakas'ta yakın zamanda Yunus Emre Kültür Merkezi açılması konusunda Sayın Başkan'la mutabık kaldık." dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ankara Üniversitesinde Simon Bolivar Kürsüsü'nün yakın bir zaman içinde kurulacak olması da sevindiricidir. Geçtiğimiz yıl Dışişleri eski Bakanı Sayın Rodriguez, bizden Venezuela'da bir Türk camisi inşa edilmesi yönünde talepte bulunmuştu. Biz de bu talebi gerçekleştirmekten bahtiyarlık duyacağımızı ifade etmiştik. Bugün yine Sayın Başkan'la bu konuyu da görüşme fırsatını buldum. İnşallah Karakas'ta uygun bir arsa tahsisi yapılması halinde ülkemizin geleneksel mimarisini yansıtan güzel bir eser inşa edeceğiz. Sayın Maduro da bu süreçte gerekli desteği vereceğini şahsıma ifade ettiler."

Venezuela'nın Latin Amerika bölgesinde değer verdikleri bir ortak olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bu yıl Venezuela'ya ilk Türk büyükelçisinin atanmasının 60'ıncı yıl dönümü olduğunu, kısa süre içinde de Karakas'a atanan yeni büyükelçinin görevine başlayacağını söyledi.

- "Türkiye'nin bölgeye yönelik dış politikasının parametreleri bellidir"

Türkiye'nin Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle ilişkilerinin her geçen gün daha gelişip zenginleştiğine işaret eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin bölgeye yönelik dış politikasının parametreleri bellidir. Biz hiçbir ayrım yapmadan tüm Latin dostlarımızın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını arzu ediyoruz ve dış müdahalelerin de doğru olmadığını özellikle gerek diplomasimizin, gerekse uluslararası pokitikamızın bir gerçeği olduğunu da ortaya koymakta fayda görüyorum. Özellikle ticari olarak ilişkilerimizi 'kazan-kazan' temelinde ilerletmek istiyoruz. Halkın iradesinin üstünde bir güç olmadığına inanıyor, dış müdahalelerin çoğu zaman sorunları daha da derinleştirdiğini düşünüyoruz. Temennimiz, Venezuela'da son dönemde yaşanan sorunların suhuletle, diyalog ve uzlaşma ile özellikle çözüme kavuşturulmasıdır. Türkiye, bu süreçte gereken desteği vermeye hazırdır."

Erdoğan, bölgede açacakları büyükelçiliklerle diplomatik misyon sayısını 15'e çıkaracaklarını belirterek, böylece Türkiye'nin bölgedeki en geniş temsil ağına sahip ülkeler arasına gireceğini bildirdi.

Konuşmasının sonunda Maduro ve heyetine teşekkürlerini ileten Erdoğan, "Venezuela halkının içinde bulunduğu zorlu süreci bir an önce atlatmasını da temenni ediyorum. Ziyaretlerin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, en kısa zamanda ben de Venezuela'yı ziyaret etmenin hasreti içerisinde olduğumu ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Biz Türkiye-Venezuela ilişkilerinde yeni bir çağ açmak istiyoruz. Biz farklı, daha iyi bir dünyaya inanıyor ve bunun mümkün olacağını düşünüyoruz. Sadece mümkün değil, aslında bu gerekli. Dünyanın çok kutuplu, çok merkezli, hepimizin yer bulacağı yeni dönemini çiziyoruz. Bütün kültürlerin, siyasi ve ekonomik modellerin, bütün dinlerin değerli olduğundan bahsedeceğiz. Bazıları 'Medeniyetler İttifakı' diyor, biz de bunu onaylıyoruz." dedi.

Maduro, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 

Erdoğan ile hem ikili hem de heyetler arası görüşmelerin çok iyi geçtiğini, ilişkileri çeşitlendirmek ve geliştirmek için bütüncül bir iş birliği haritası oluşturduklarını dile getiren Maduro, bunun Türkiye-Venezuela ilişkileri için yeni bir dönem olacağını ifade etti.

İki ülke diplomatik ilişkilerinin 60'ıncı yılının 24 Aralık'ta kutlanacağını vurgulayan Maduro, "Siyasi ilişkilerimiz olağanüstü ancak bu 60 yıl içinde maalesef kültürel ve insani yakınlaşmada ve ortak bir vizyon belirlemede biraz geri kalmıştık ve sanırım tam da bu noktada çok önemli bir adım attık." diye konuştu. Maduro, bugün iki ülke arasında imzalanan 5 anlaşmanın da bu yeni vizyonun ilk adımı olduğunu belirtti.

İmzalanan anlaşmalardan biri olan "havacılık anlaşması"nın kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Maduro, "Caracas-İstanbul bağlantısının güçlenmesi için resmi, lojistik desteğimizi tamamen vereceğiz ve bu uçuş da havacılık iş birliğimizde önemli bir yer kaplayacaktır." şeklinde konuştu.

Maduro, turizm alanında da çok önemli bir iş birliği programı belirlediklerinin ve 2017-2019 yıllarını kapsayan bu programın her iki ülke için de yatırım olanakları sunacağının altını çizdi.

Başka önemli anlaşmalar da imzaladıklarını söyleyen Maduro, ticaret ve ekonomik iş birliği anlaşmasının daha ileriye gitmek için ilk adım niteliği taşıdığını, iki ülkenin ekonomi bakanları tarafından da bunun da görüşmelerine başlandığını anlattı.

Nicolas Maduro, iki ülke tarım bakanlarının imza attığı mutabakat zaptının da tarım, kalkınma ve hayvancılık alanlarını kapsayacak adımları ortaya koyduğunu belirterek, "Hepimiz biliyoruz, Türkiye'nin bu alanlarda çok önemli girişimleri var." ifadesini kullandı.

Konuk Cumhurbaşkanı, imzalanan beşinci anlaşmanın da iki ülkenin güvenliği, uluslararası suç konularını düzenleyecek "güvenlik iş birliği anlaşması" olduğunu dile getirdi.

Söz konusu anlaşmaların çok önemli olduğuna değinen Maduro, şöyle devam etti:

"Ve gerçekten çok güçlü bir irademiz var. Biz Türkiye-Venezuela ilişkilerinde yeni bir çağ açmak istiyoruz. Biz farklı, daha iyi bir dünyaya inanıyor ve bunun mümkün olacağını düşünüyoruz. Sadece mümkün değil, aslında bu gerekli. Dünyanın çok kutuplu, çok merkezli, hepimizin yer bulacağı yeni dönemini çiziyoruz. Bütün kültürlerin, siyasi ve ekonomik modellerin, bütün dinlerin değerli olduğundan bahsedeceğiz. Bazıları 'Medeniyetler İttifakı' diyor, biz de bunu onaylıyoruz. Kimse tek bir siyasi model, ekonomik model, kültürel vizyondan bahsedemez.

Tarihin, kendi halklarımızın yüzlerce yıllık kültür zenginliklerini kimse koparamaz. Biz bu dünyaya inanıyor ve attığımız her adımda bu yönde ilerlemek istiyoruz. Türkiye ile kurduğumuz ilişki de bana bunları hissettiriyor ve bu derin ikili ilişkiler çok kutuplu, çok diyaloglu, gelişimin, kalkınmanın paylaşılacağı dünyaya katkıda bulunacak. Bu yüzden Sayın Erdoğan'a teşekkür ediyorum." 

- "Dünya beşten büyüktür"

Maduro'nun konuşmasını tamamlamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuk cumhurbaşkanına İspanyolca teşekkür etti. Erdoğan, daha sonra, "Dünya beşten büyüktür." ifadelerini kullandı.

- İmzalanan mutabakat zaptı ve anlaşmalar

Basın toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Venezuela Devlet Başkanı Maduro huzurunda gerçekleştirilen tören ile iki ülke arasındaki mutabakat zaptı ve anlaşmalar imzalandı.

Buna göre, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Hükümeti arasında Güvenlik İşbirliği Anlaşması", Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Alberto Arreaza Monserrat tarafından imzalandı.

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması"na da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Venezuela Ekonomi ve Maliye Bakanı Ramon Augusto Lobo Moreno imza koydu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Venezuela Üretken Tarım ve Toprak Bakanlığı arasında "Tarım Alanında Mutabakat Zaptı", Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Venezuela Üretken Tarım ve Toprak Bakanı Wilmar Alfredo Castro Soteldo tarafından imza altına alındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Venezuela Kültür Bakanlığı arasında "Turizm Alanında İşbirliği Programı" da Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Alberto Arreaza Monserrat tarafından imzalandı.

İki ülke arasında hava hizmetleri alanındaki anlaşma, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici ile Venezuela Ekonomiden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramon Gordils tarafından imza altına alındı.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 19:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER


canlı bahis
bahis
türkçe bahis siteleri
canlı bahis
bedava bonus veren bahis siteleri
canlı bahis siteleri
bahis siteleri
canlı bahis oyna
deneme bonusu
adana escort
gaziantep escort
adana escort
gaziantep escort
1xbet
mersin escort
dizibox izle