Çavuşoğlu: ABD Fırat'ın batısında YPG'nin olmayacağına dair garanti verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat'ın batısında DAEŞ'le çatışmalara yönelik, "Fırat'ın doğusunda YPG'liler lojistik destek vermek istiyorsa o ayrı ama özellikle operasyonlar bittikten sonra batısında bir tane bile YPG'li istemeyiz. ABD de bu konuda garanti verdi. Eğer sözünde durursa garanti verdi. Çünkü YPG/PYD gittiği yerlerde etnik temizlik yapıyor." dedi.

Çavuşoğlu: ABD Fırat'ın batısında YPG'nin olmayacağına dair garanti verdi
Çavuşoğlu, TRT Haber'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'deki gelişmeler ve buna bağlı olarak ABD ve Türkiye'nin PYD'ye yönelik bakış açısındaki farklılıkların hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, hem bu ülke hem de Irak'ta büyük çabalara rağmen DAEŞ mevcudiyetinin devam ettiğini vurguladı. Karadan bazı kazanımlar olsa da bunun yeterli olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, DAEŞ ile mücadele için ortak ve güçlü bir stratejinin olması gerektiğini ifade etti.

Arazide güç ve ittifak arayışı içinde olan ABD'nin PYD ve YPG'yi yanaştığını söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Müttefiği olan Türkiye'ye sürekli saldırıda bulunan terörist gönderen, Ankara'daki saldırıların faili olan ve kamplarında terörist eğiten bir YPG/PYD ile terörle mücadele etme konusunda her zaman en önde olduğunu söyleyen bir ülkenin işbirliği yapması kabul edilemez. Biz başından beri bu konuda farklı düşünüyorduk ve başta Obama olmak üzere düşüncelerimizi tüm muhataplarımıza çok net bir şekilde söyledik. Ama arazide bu işbirliğinin belli bir çerçevede halen devam ettiğini maalesef görüyoruz.

Münbiç bölgesinin temizlenmesini ve bu bölgenin kapatılmasını en çok biz isteriz. Çünkü bu bölgeden en çok saldırı bize geliyor. Dolayısıyla sınırımızda bir terör örgütünün olmasını istemeyiz ama başka bir terör örgütünün de olmasını istemeyiz. O nedenle kuzeyden iki taraftan gidip temizleyerek Rakka'ya kadar gidilmesini istemiştik. Münbiç'e yönelik Suriye Demokratik Koalisyonu vardı. Onlar da olabilir dedik fakat içlerinde PYD'li varsa bunların da operasyon bittikten hemen ayrılması lazım dedik. Fırat'ın doğusunda YPG'liler lojistik destek vermek istiyorsa o ayrı ama özellikle operasyonlar bittikten sonra batısında bir tane bile YPG'li istemeyiz. ABD de bu konuda garanti verdi. Eğer sözünde durursa garanti verdi. Çünkü YPG/PYD gittiği yerlerde etnik temizlik yapıyor."

'Terörün her türlüsüne yönelik mücadelemiz devam ediyor'
İstanbul'da sabah yaşanan saldırıya ilişkin terörün yine kalleşliğini gösterdiğini söyleyen Çavuşoğlu, şehitlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Bakan Çavuşoğlu, "Şunun bilinmesini isteriz, paralel devlet yapısı da dahil olmak üzere hem güneyde hem de diğer bölgelerde terörün her türlüsüne yönelik mücadelemiz devam ediyor. Özellikle güneydoğudaki başarılı operasyonlarımızla şehirlerimizden temizlendiler." diye konuştu.

"Türkiye'ye mesaj vermeye çalışıyorlar"
Alman Federal Meclisinde 1915 olaylarına ilişkin alınan karara değinen Çavuşoğlu, bunun planlı bir olay olduğunu dile getirdi.

Eskiden dışişleri bakanlığının mecliste bu tasarının oylamasını engellediğini şimdi ise bu konuda "rezervini" kaldırdığını anlatan Çavuşoğlu, "Neden kaldırdı? Eğer kaldırmasaydı koalisyon bozulacaktı. Dolayısıyla küçük partilerin üzerine atmak da doğru değil. Biz gerçekleri, nasıl planlandığını, arkasında neler olduğunu biliyoruz. Burada büyük koalisyondaki partiler ve yöneticileri bundan sorumludur. Türkiye'yi cezalandırmaya çalışmak mümkün değil. Her şeyden önce bu tasarının hiçbir bağlayıcılığı ve hükmü de yok ama Türkiye'ye bir mesaj vermeye çalışıyorlar." dedi.

 

aa

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER