ABD'den Dündar-Gül Kararına İlk Yorum: Endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Can Dündar ve Erdem Gül'e verilen mahkumiyet kararından endişe duyduklarını açıkladı. Türkiye'ye 2 çağrıda bulundu.

ABD'den Dündar-Gül Kararına İlk Yorum: Endişeliyiz
Gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül'e verilen hapis cezalarına ABD'den de açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD'nin resmi US Embassy Turkey Twitter adresinden yayınlanan açıklamasında "ABD, gazetecilik faaliyetleri sonucu devlet sırlarını sızdırdıkları gerekçesiyle suçlu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün davasında 6 Mayıs'ta verilen mahkumiyet kararlarından endişe duymaktadır." dedi.

TÜRKİYE'YE ÇAĞRI

Kirby, ABD'nin ifade özgürlüğüne olan desteğini yenilediğini ve Türk makamlarına, demokratik, açık toplumların vazgeçilmez bir unsuru olan bağımsız ve serbest bir basını desteklemeleri yönünde çağrıda bulundu.

"AGİT'E VERMİŞ OLDUĞUNUZ TAAHHÜTLERE BAĞLI KALIN"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'ye aralarında adil yargılama, yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğünün de bulunduğu demokrasinin temel ilkelerine dair anayasasında yer alan ve AGİT'e vermiş olduğu taahhütlere bağlı kalması yönünde çağrı da yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER