"Kullanıcıların İnternete olan güveni sarsıldı"

İnternette özgürlük, güvenlik ve ekonomik büyüme temalarının işleneceği uluslararası konferans bugün Hollanda'nın Lahey kentinde başlıyor.

İki gün sürecek toplantıya 100'ü aşkın ülkeden, siyaset, ekonomi ve sivil toplum temsilcisi bin 500'e yakın uzman katılıyor. Dördüncüsü yapılan toplantı daha önce Londra, Budapeşte ve Seul'de düzenlenmişti.

"İnternet'te güvenlik nasıl artırılır?", "Suçla mücadelede etkinlik nasıl sağlanır?", "Gizli servis ve özel şirketlerin kişisel verileri istismar etmesi nasıl önlenir?" ve "İnternet'te özgürlük nasıl güvence altına alınır?" toplantıda ele alınacak başlıklar arasında yer alıyor.

Öte yandan konferansın açılışı öncesi yayımlanan bir araştırmada, "Gizli servislerin kişisel verileri toplamasından ötürü kullanıcıların İnternet'e olan güvenlerinin sarsıldığı" belirtildi.

İsveç'te geçmişte başbakanlık ve dışişleri bakanlığı görevlerinde bulunan Carl Bildt başkanlığında hazırlanan raporda, "kullanıcıların hükümet ve özel şirketlerin gözetleme amaçlı uygulamalarından korunması" çağrısında bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER