Kara delik haberleri geniş yankı uyandırdı

Tarihteki ilk kara delik fotoğrafı dünyada merak konusu oldu. Bin 618 haberin okunma sayısı ise 195 milyon 454 bin 776 olarak hesaplandı.

Kara delik haberleri geniş yankı uyandırdı

Dünya çapında 200 bilim insanından kurulan ekip 10 Nisan’da tarihteki ilk kara delik fotoğrafını paylaştı. Olay Ufku Teleskobu ile görüntülenen ve bilimsel anlamda teyit edilen ilk kara deliğe Hawaii dilinde derin, süslü ve karanlık oluşum anlamına gelen Powehi adı verildi. 
Araştırma ekibine göre Dünya’dan yaklaşık 53 milyon ışık yılı uzaklıktaki kara delik M87 Galaksisi’nin merkezinde yer alıyor. Çapı Dünya’dan üç milyon kat, kütlesi ise Güneş’in kütlesinden yaklaşık 6.5 milyar kat daha büyük. Kara deliğin görüntülenmesinde emek sarf eden ekipte Türk bilim insanı Feryal Özel’de yer aldı. Astronomi ve astrofizik profesörlüğü yapan Feryal Özel, karadeliğin gölgesinin büyüklüğünü ölçmek ve Albert Einstein’ın görelilik teorisi öngörülerini gözlemlerle karşılaştıran Modelleme ve Analiz Çalışma Grubu’nun başında görev aldı. 

DEEPHABER ONLİNE MECRALARIN KARA DELİK İLGİSİNİ ARAŞTIRDI 
Dijital medya takip ve analiz merkezi DeepHaber, dünyaca merak konusu olan Kara Delik haberinin online mecralardaki yansımalarını araştırdı. DeepHaber’in taradığı online mecralarda yaptığı araştırma sonucuna göre 10 Nisan - 14 Nisan tarihleri arasında kara deliğin toplam bin 618 habere konu olduğu tespit edildi. Yayınlanan haberlerin bin 300 sitede 17 bin 837 saat 02 dakika ana sayfada durduğu, 65 sitede ise 648 saat 10 dakika manşette kaldığı tespit edildi. Bin 618 haberin okunma sayısı ise 195 milyon 454 bin 776 olarak hesaplandı. 
Aynı araştırma kapsamında DeepHaber’in takip ettiği uluslararası İngilizce yayın yapan popüler sitelerde yaptığı taramaların sonuçlarında ise Kara Delik ile ilgili bin 343 habere ulaşıldı. Kara Delik haberlerinin bin 44 sitede 11 bin 545 saat 33 dakika ana sayfada durduğu, 5 sitede 20 saat 22 dakika manşette kaldığı tespit edildi. İngilizce içeriklerde bin 343 haberlerin okunma sayısı ise 1 milyar 538 milyon 91 bin 802 olarak hesaplandı. 

İHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER